واحد کیش دانشگاه و توسعه کارآفرینی

1397/12/21

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه 5 واحد اقماری این دانشگاه از وضعیت آموزش محور بودن خارج خواهد شد، گفت: با همکاری سازمان منطقه آزاد درصدد هستیم تا فعالیت های واحد کیش را به سمت توسعه کارآفرینی سوق دهیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: دکتر احمد معتمدی در این بازدید از برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با بیان اینکه با تصویب راه اندازی 2 دانشکده جدید، تعداد دانشکده های این دانشگاه به 18 دانشکده رسید، افزود: در بسیاری از دانشگاه های رشته هایی مانند پلیمر و هوافضا به صورت یک گروه است ولی این دانشگاه با راه اندازی دانشکده هایی به صورت تخصصی در حوزه های فنی و مهندسی وارد شده است.
وی رسیدن به دانشگاه های نسل سوم را از برنامه های راهبردی این دانشگاه نام برد و یادآور شد: دانشگاه های نسل سوم دانشگاه هایی هستند که در چرخه اقتصادی نقش آفرینی دارند از این رو یکی از برنامه های راهبردی ما نیز این موضوع است.
معتمدی راه اندازی برج فناوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر را در این راستا ذکر کرد و ادامه داد: با تقویت این برج تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر در آن از 10 شرکت در سال 1393 به 137 شرکت افزایش یافته است.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در عین حال تاکید کرد: بر اساس افزایش تقاضاهایی که داشتیم درصدد هستیم که کلیه فضاهای موجود دانشگاه ها به استقرار این شرکت ها اختصاص دهیم و با ساخت ساختمان جدید با حمایت معاونت علمی و شهرداری می توان در آینده انتظار داشت که این فضا برای فعالیت های دانش بنیان دو برابر شود.
وی با اشاره به 4 واحد اقماری دانشگاه در ماهشهر، کیش، بندر عباس و گرمسار گفت: ماهشهر با اعتباراتی که از سوی پتروشیمی تامین می شود اقدام به پذیرش دانشجوی می کند ولی تنها ماموریت آن آموزشی است از این رو ما در تلاش هستیم که از ظرفیت های این منطقه برای توسعه فعالیت های علمی استفاده کنیم.
به گفته وی 68 درصد پتروشیمی های کشور در بندر ماهشهر مستقر است از این رو این منطقه قطب پتروشیمی کشور به شمار می رود.
معتمدی بندر عباس را قطب کشتی سازی دانست و با تاکید بر اینکه واحد بندر عباس این دانشگاه از وضعیت آموزشی خارج خواهد شد، اظهار کرد: واحد گرمسار برای مطالعه بر روی کویر فعالیت هایی را در دستور کار دارد.
وی با بیان اینکه اخیرا واحد اقماری کیش این دانشگاه راه اندازی شده است ادامه داد: علاوه بر این واحدهای اقماری، واحد دیگری در نمک آبرود به دلیل مزیت هایی که در منطقه وجود دارد، راه اندازی شده است. دانشگاه ها شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری ندارند ولی می توانند از امکانات موجود بهره برداری کنند.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه با توجه به تحولات علمی، دانشگاه ها باید از آموزش محور بودن فاصله بگیرند، خاطر نشان کرد: ما نیاز داریم تا مدل هایی برای توسعه فناوری در واحدهای اقماری دانشگاه تدوین کنیم و در این راستا لازم است تا با همکاری سازمان مناطق آزاد فعالیت های خود را در کیش توسعه دهیم.
به گفته وی از این ظرفیت می توان برای فعالیت های کار آفرینی دانشجویان و برگزاری کارگاه های بین المللی استفاده کرد.

****************
تلاش برای تبدیل منطقه آزاد کیش به منطقه علم و فناوری

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اقدامات دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای توسعه فناوری در منطقه آزاد کیش، گفت: امیدواریم منطقه آزاد کیش تبدیل به منطقه علم و فناوری شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: دکتر مرتضی بانک در بازدید از برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این برج را دنیای جدیدی در حوزه علم و فناوری توصیف کرد و گفت: از این مراکز در کشور وجود دارد ولی برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر همکاری هایی را با بخش خصوصی آغاز کرده است که گام مناسب و هوشمندی برای ارتباط بخش دولتی با خصوصی به شمار می رود.
وی با بیان اینکه دراین برج محیط مناسبی برای فعالیت های علمی و فناوری و حوزه های دانش بنیان ایجاد شده است، اظهار کرد: از این رو برای ما بسیار ارزشمند است که این دانشگاه در منطقه آزاد هم به دنبال ظرفیت سازی برای توسعه فناوری است و هم برای ما امکاناتی را فراهم خواهد کرد.
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از آمادگی این سازمان برای همکاری با دانشگاه خبر داد و یادآور شد: منطقه آزاد کیش ظرفیت های خوبی برای دانشگاه های موفق دارد به ویژه آنکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر سعی دارد تا از این ظرفیت برای برگزاری کارگاه های آموزشی بین المللی و حضور محققان در کشور استفاده کند.
وی با تاکید بر اینکه تلاش ما بر این است که منطقه آزاد کیش تبدیل به فعالیت های علمی و پژوهشی و برگزاری کارگاه های بین المللی شود، ادامه داد: در حال حاضر کشور دستخوش تحولاتی شده و دانشگاه ها نیز به عرصه های علم و فناوری وارد شده اند و این همان موضوعی است که ما به دنبال آن هستیم.