برگزاری کنگره ملی مهندسی شیمی

1397/10/29

«شانزدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

مشروح مراسم:
اصلاح ساختار دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جهت رفع نیازهای صنعتی

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اصلاح ساختاری دانشگاه در راستای رفع نیاز صنعت از طریق توانمندی‌های دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سید احمد معتمدی در شانزدهمین کنگره مهندسی شیمی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با وجود ۱۴ هزار دانشجو، ۱۶ دانشکده، چهار پردیس و حضور ۵۰ دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی موجب شده تا این دانشگاه به یکی از دانشگاه‌های قدیمی و بزرگ صنعتی کشور تبدیل شود.
وی با بیان اینکه این دانشگاه علاوه بر رشد کیفی رشد کمی نیز داشته است، اظهار کرد: این دانشگاه در ۴ رتبه‌بندی بین‌المللی، رتبه اول در میان دانشگاه‌های صنعتی داخلی را کسب کرده، ضمن آنکه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نیز در جایگاه اول دانشگاه‌های صنعتی کشور قرار گرفته است.
معتمدی قرار گرفتن دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه اول در دنیا را از برنامه‌های این دانشگاه نام برد و ادامه داد: علاوه بر آن برنامه‌هایی را برای قرار دادن دانشگاه در میان دانشگاه‌های نسل سوم که دانشگاه‌های موثر در اقتصاد هستند، در دستور کار داریم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به پتانسیل‌ها و توانمندی‌های موجود در دانشگاه‌های صنعتی کشور، اضافه کرد: کشور می‌تواند از این ظرفیت‌ها استفاده بیشتری داشته باشد.
وی در عین حال افزود: در این راستا اقدام به اصلاح ساختاری دانشگاه کردیم تا بتوانیم از توان دانشگاه برای رفع نیازهای صنعتی بهره ببریم.
معتموی ادامه داد: در عین حال بخش‌های صنعتی نیز باید اقدام به اصلاح ساختارهای خود کنند تا از این پتانسیل‌ها بهره ببرند.

*************************
همکاری محافل دانشگاهی برای مدیریت پسماند در تهران شهری

شهردار تهران صبح امروز با حضور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) از دانشجویان و دانشگاهیان خواست برای مشکلات شهر تهران طرح و برنامه ارائه دهند و همچنین در کمپین «سه شنبه های بدون خودرو» مشارکت فعالانه تری داشته باشند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : پیروز حناچی در «شانزدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، با گرامیداشت یاد امیرکبیر و روز ملی هوای پاک اظهار کرد: امروز علاوه بر روزهای سه شنبه که با وسیله نقلیه پاک تردد می کنم، به مناسبت روز ملی هوای پاک با موتور برقی که کاملاً در ایران ساخته شده است، سر کار حضور پیدا کردم.
وی با بیان اینکه طبق نظر سنجی ها 92 درصد تهرانی ها اصلی ترین مشکل خود را آلودگی و ترافیک می دانند، گفت: مسائلی مانند اعتیاد و معضلات اجتماعی در اولویت های بعدی قرار دارد. این نشان می دهد که مدیریت شهری نباید نسبت به موضوع آلودگی و ترافیک بی تفاوت باشد.
شهردار تهران با بیان اینکه امسال نسبت به سال های قبل از نظر آلودگی وضعیت بهتری داریم که هنوز علت اصلی آن روشن نیست، عنوان کرد: البته برخی آن را به اعمال شیوه جدید طرح ترافیک نسبت می دهند و برخی هم آن را مربوط به سخت گیری های معاینه فنی خودروها می دانند. به هر حال تعداد روزهای پاک نسبت به سال های قبل بیشتر شده است و مدت زمان آلوده شدن هوا بعد از یک روز پاک افزایش پیدا کرده که این نشانه امیدوار کننده ای است.
حناچی با ارائه آماری از وضعیت نامناسب سلامت شهروندان تهرانی تصریح کرد: آمارها نشان می دهد دیابت، فشار خون و چاقی در شهروندان تهرانی رقم بالایی دارد و این نگران کننده است. سه شنبه های بدون خودرو نمادی برای آغاز یک حرکت است تا مردم شهر تهران تحرک بیشتری داشته باشند و سلامتی خود را جدی بگیرند.
همراهی گسترده تر جامعه نخبه و دانشگاهی با «کمپین سه شنبه های بدون خودرو»
وی تاکید کرد: انتظار من از جامعه نخبه و دانشگاهی این است که همراهی بیشتری با این کمپین داشته باشند و دانشجویان در این حرکت پیشگام شوند، حتی می توان بین دانشگاه های اصلی تهران مسیر دوچرخه ایجاد کرد. ما باید سه شنبه های بدون خوردو را به یک حرکت عمومی تبدیل کنیم.
حناچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در شهر تهران با مشکلات زیادی مواجه هستیم که از جمله آن ها موضوع مدیریت پسماند است. تلاش هایی که برای مدیریت پسماند در تهران انجام شده در نهایت به یک فرایند علمی نرسیده است که از محافل دانشگاهی می خواهم در این زمینه به ما کمک کنند. ما در مرحله اول باید زباله کم تری تولید کنیم و در مرحله دوم باید بتوانیم زباله ها را از مبدا تفکیک کنیم. برای مقابله با آلودگی هوا هم استفاده از خودروهای برقی و سوخت پاک می تواند موضوع خوبی برای تحقیق باشد که این امر در دستور کار ما است.
روددره های تهران را در دهه های اخیر از بین بردند
وی با اشاره به موضوع بهینه سازی مصرف آب بیان کرد: تهران 8 روددره دارد و از ارتفاعات شمال تهران 240 میلیون متر مربع آب سرازیر می شود، اما متاسفانه به دلیل سوء مدیریت این حجم از آب پس از عبور از کوهپایه تبدیل به فاضلاب می شود. در حالی که این آب ها نعمت الهی هستند و باید برای مصرف درست آن برنامه ریزی کنیم.
حناچی ادامه داد: زمانی که کودک بودم در خیابان حبیب الهی یک رودخانه بود و همواره از آن سیل جاری می شد، اما مدیریت شهری در طول دهه های اخیر با همین نگاه که این روددره ها باعث سیل و آسیب می شوند آن ها را از بین برده است؛ این نگاه اشتباه بود. این روددره ها در طول هزاره ها منشا زندگی و حیات در تهران بوده و باید به فکر استفاده بهتر از آن ها باشیم.
در پایان این مراسم لوح تقدیری به پاس خدمات شهردار تهران به وی اهدا شد.

*************************
دانشگاه صنعتی امیرکبیر موتور محرک در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر


سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: دانشگاه امیرکبیر با توجه به فعالیت‌هایی که در عرصه‌های مختلف علمی داشته است می‌تواند موتور محرک فعالیت در بخش انرژی‌های تجدید پذیر باشد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : بهروز نعمتی در شانزدهمین همایش ملی مهندسی شیمی که در افزود: توجه به انرژی‌های نو و تجدید پذیر بسیار مهم است و در سال ۹۵ قانون انرژی‌های تجدید پذیر کلید خورد و فعالیت در این عرصه آغاز شد.
وی با بیان اینکه ظرفیت نیروگاه‌های کشور بیش از ۸۰ هزار مگاوات است گفت: این ظرفیت خوبی است و باید به آن توجه شود.
نعمتی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر موتور محرک در عرصه انرژی‌های تجدید پذیر است و باید سرمایه گذاری در بخش دولتی گسترش پیدا کند و از این ظرفیت علمی استفاده شود.
وی با بیان اینکه امروز کشور دچار معضل بزرگی است، افزود: اگر فضا برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در انرژی‌های تجدید پذیر ایجاد شود، بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شکل می‌گیرد مشروط بر اینکه دولت پای خود را کنار بگذارد و خود را رقیبی برای بخش خصوصی نداند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: فعالیت دانشگاه‌ها در زمینه انرژی تجدید پذیر و انرژی‌های خورشیدی می‌تواند تأثیر گذار باشد.

----------------------------
ایجاد بخش صنعتی در کنگره مهندسی شیمی از نقاط قوت این همایش بود

رئیس شورای سیاست‌گذاری کنگره مهندسی شیمی گفت: یکی از اتفاقات خوب در این کنگره ایجاد بخش صنعتی و ارسال 200 مقاله در این حوزه به دبیرخانه بود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتر بهرام ناصرنژاد در شانزدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد درخصوص مشارکت دانشجویان و اساتید در این کنگره توضیح داد: بیش از یک‌هزار مقاله علمی به زبان فارسی و انگلیسی به دبیرخانه کنگره ارسال شد و حجم زیادی از همکاران اعضای هیئت‌علمی در دانشگاه‌ها این مقالات را بررسی کردند.
وی افزود: یکی از اتفاقات مناسب و بزرگ در شانزدهمین کنگره مهندسی شیمی، ایجاد بخش صنعت بود و رابطه علم و صنعت در این کنگره اهمیت زیادی داشت. به‌همین‌منظور کمیته صنعتی ایجاد شد تا از اهالی صنعت و مهندسان صنایع نیز در این کنگره حضور پیدا کنند و مقالات خود را ارسال کنند.
رئیس شورای سیاست‌گذاری کنگره مهندسی شیمی در پایان خاطرنشان کرد: 200 مقاله در بخش صنعتی به دبیرخانه ارسال شد که این امر نشان از حضور فعال صنایع برای تحقق ارتباط مؤثر صنعت و دانشگاه دارد.