افتتاح خوابگاه مجهز و مدرن «رفتاری»

1397/10/29

آئین باشکوه افتتاح «خوابگاه دخترانه دانشجویی؛ موقوفه مهندس حسن رفتاری» برگزار شد.

این مراسم با شکوه با حضور خانواده «رفتاری»، مسئولین دانشگاه، جمعی از دانش آموختگان پیش کسوت پلی تکنیک و خیرین، مسئولین وزارتخانه های علوم و نیرو، شورای اسلامی شهر تهران و تعدادی از دانشجویان در روز پنج شنبه 27 دی ماه برگزار و خوابگاه دخترانه دانشجویی موقوغه «مهندس حسن رفتاری» رسماً افتتاح شد.

🔸این خوابگاه شیک و مدرن که در ۸ طبقه و با زیربنای حدود ۴۰۰۰ متر مربع ساخته شده، دارای اتاقهای ۴ و ۶ نفره است و ظرفیت اسکان حدود ۲۵۰ نفر را دارد.

🔸از مجموع ۸ طبقه خوابگاه، دو طبقه آن مختص امکانات عمومی مانند سالن ورزش، نمازخانه و سایر امکانات مورد نیاز بوده و بقیه طبقات مسکونی است. هر اتاق خوابگاه، دارای تجهیزات کامل منجمله: تخت خواب به تعداد نفرات، کمد، میز و صندلی مطالعه، فرش و یخچال فریزر میباشد. آشپزخانه های مجهز به کابینت و اجاق گاز، سرویس های بهداشتی و حمام های بسیار شیک با امکانات عالی و البته محوطه سازی بسیار زیبا از دیگر امکانات این خوابگاه مدرن و زیبا میباشد.

🔸لازم به ذکر است، در توافق اولیه مهندس رفتاری با دانشگاه مقرر بود فقط ساخت خوابگاه توسط این دانش‌آموخته خیر انجام شود ولیکن پس از اتمام فرایند ساخت خوابگاه، این خیر گرانقدر کلیه تجهیزات لازم برای اتاقها، سالن ورزش و ... را نیز تامین کرده و این خوابگاه دانشجویی را به صورت کامل و تجهیز شده به دانشگاه تحویل دادند.

شایان ذکر است؛ در آئین افتتاح این خوابگاه، تعدادی از عوامل تاثیر گذار در احداث و تجهیز بنا، از سوی دانشگاه با اهدای لوح و هدیه تقدیر شدند.

سخنرانی‌های این مراسم:
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
خوابگاه جدید دانشگاه 250 نفر ظرفیت دارد

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: خوابگاه دخترانه جدید دانشگاه موقوفه حسن رفتاری، 250 نفر ظرفیت دارد که 20 درصد به ظرفیت خوابگاه های در حال حاضر دانشگاه افزوده شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتر سید احمد معتمدی در «مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر» اظهار کرد: خوابگاه جدید برای اسکان دانشجویان دختر در نظر گرفته شده است.
وی افزود: اگر دانشجویان دانشگاه که از استعدادهای درخشان نیز هستند وضعیت مناسبی برای اسکان نداشته باشند روی کیفیت تحصیل آنها نیز تأثیر می‌گذارد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: برنامه ریزی شده تا سال 1404 ظرفیت خوابگاه های امیرکبیر دو برابر شود و از پراکندگی خوابگاه‌ها کم و تجمیع پیدا کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر اظهار کرد: برای ساخت و تجهیز خوابگاه ها از کمک فارغ التحصیلان و خیرین استفاده شده است .
وی ادامه داد: در چهار سال اخیر خوابگاه های رتبه 4 و 5 دانشگاه به رتبه یک، دو و سه تبدیل شده و در نظر داریم تا سال آینده خوابگاه‌های رتبه 3 نیز به رتبه 1 و 2 ارتقا پیدا کند.
معتمدی تصریح کرد: در همه جای دنیا و دانشگاه های معتبر بسیاری از فارغ التحصیلان و خیرین آن ها با عنوان وقف نیمی از اعتبارات و ثروت خود را برای توسعه کشور در دانشگاه ها صرف می کنند و امر وقف فقط مربوط به ایران نیست.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت که این دانشگاه 14 هزار دانشجو دارد که از این تعداد 50 درصد آنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند.
وی ادامه داد: امیرکبیر تمامی رشته های مهندسی را داراست که از خصوصیات منحصر به فرد آن می باشد و به تازگی رشته‌های علوم ریاضی، فیزیک و شیمی را نیز به رشته های مهندسی اضافه کرده است.
معتمدی با اشاره به اینکه امیرکبیر نسبت به دیگر دانشگاه های صنعتی سطح یک تعداد دانشجو و اساتید بیشتری دارد، گفت: 550 نفر عضو هیات علمی در دانشگاه فعالیت می کنند که که بیشتر از 50 درصد آنها دانشیار و استاد هستند. بنابراین دانشگاه از لحاظ کیفی و کمی در موقعیت مطلوبی است.
وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در چهار رتبه بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و آی اس ای رتبه نخست در بین دیگر دانشگاه های صنعتی را دارد.
معتمدی عنوان کرد: در برنامه راهبردی دانشگاه مقرر شده دانشگاه صنعتی امیرکبیر تا سال 1404 جز 100 دانشگاه برتر دنیا قرار بگیرد و با توجه به رتبه فعلی (رتبه چهارصد در دنیا) راهی برای تحقق این هدف باقی نمانده است.
** 10 میلیارد تومان هزینه ساخت خوابگاه
در ادامه مهندس حسن رفتاری که جدیدترین خوابگاه دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر را ساخته و تجهیز نموده است، گفت: 10 میلیارد تومان هزینه ساخت خوابگاه شده است.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیر کبیر ادامه داد: چهار هزار دانشجو در خوابگاه های مستهلک اسکان دارند و دانشگاه ها نیز با کمبود بودجه مواجه هستند که به درستی نمی توانند نیاز دانشجویان را برطرف کنند.
وی تصریح کرد: نیاز است برای بهسازی و تجهیز خوابگاه ها برنامه ریزی شود زیرا نبود اسکان مناسب باعث کاهش کیفیت تحصیل و ایجاد معضلات اجتماعی می شود.

***************
رئیس سازمان امور دانشجویان :
130 میلیارد تومان برای ساخت خوابگاه اختصاص یافت

تهران-ایرنا- رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 24 دانشگاه از بانک ها در مجموع 130 میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت خوابگاه دریافت می کنند که 57 میلیارد تومان سود و کارمزد آن توسط صندوق رفاه پرداخت می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ،دکتر مجتبی صدیقی در «مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه امیرکبیر موقوفه حسن رفتاری» اظهار کرد: با تمهیدات قانونی در نظر گرفته شده، حضور بخش خصوصی و سیستم بانکی اقدامات لازم برای ساخت خوابگاه ایجاد شده است.
وی توضیح داد: دانشگاه ها می توانند از بانک ها وام بگیرند و سود ، کارمزد را صندوق رفاه پرداخت کند و ساخت نیز توسط بخش خصوصی صورت بگیرد. دانشگاه یا بخش خصوصی نیز برای ساخت خوابگاه زمین مناسب را تهیه کند.
رئیس سازمان امور دانشجویان عنوان کرد: تاکنون 59 دانشگاه برای ساخت خوابگاه با این شرایط درخواست داده اند که با 24 درخواست موافقت شده است.
این مقام مسئول در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اگر دانشگاهی نیاز فوری به خوابگاه داشته باشد، صندوق رفاه برای رهن و اجاره بها به دانشگاه کمک مالی می کند
وی تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه بودجه ای برای ساخت خوابگاه ها در نظر گرفته نشد و ساخت نیز ممنوع بود که باعث عقب افتادگی شد.
صدیقی افزود: تا پایان برنامه ششم 70 تا 75 هزار ظرفیت خوابگاه مجردی مورد نیاز است که برنامه ریزی هایی برای تهیه خوابگاه متاهلی نیز پیش بینی شده است .
صدیقی با بیان اینکه هدف ، ساخت 200 ساختمان خوابگاهی در کل کشور است، گفت: تا ظرفیت 70 هزار نفر راه زیادی مانده که نیازمند حضور خیرین در این مسیر هستیم.
رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: همکاری مطلوبی از طرف نهادهای عمومی غیر دولتی صورت گرفته به عنوان مثال بنیاد 15 خرداد متعهد شده 25 خوابگاه دخترانه در شهرهای مختلف بسازد و در حال حاضر نیز 18 خوابگاه در دست ساخت دارد.موضوع مهم دیگر نگهداری از خوابگاه ها است که حائز اهمیت بوده تا خوابگاه ها فرسوده نشود.
صدیقی تصریح کرد: در حوزه خوابگاه های وابسته به وزارت علوم رتبه بندی صورت گرفته است که در سال جاری تا فروردین 98 خوابگاه های رتبه 5 به رتبه 4 ارتقا پیدا کرده اند و در سال آینده نیز برنامه ریزی شده خوابگاه های رتبه 3 به رتبه 1 و 2 ارتقا پیدا کند.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: خوابگاه امری ضروری برای دانشگاه ها است و در راستای عدالت آموزش عالی دانشجویان باید در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل کنند و همچنین شرایط باید مطلوب باشد.
وی ادامه داد: چند سال پیش به دلیل کمبود خوابگاه برای پاک کردن صورت مسئله بحث بومی گزینی مطرح شد که سیاست درستی نبود. زیرا یکی از اهداف دانشگاه آشنایی اقوام مختلف کشور با یکدیگر است.
صدیقی در این خصوص اظهار کرد: دانشجویان نخبه ای که در شهرها و روستاهای مختلف زندگی می کنند و برای تحصیل دانشگاه های مورد نظر خود را انتخاب می کنند نباید به دلیل نبود محل اسکان مناسب از تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود باز بمانند این موضوع نیازمند همکاری های دولتی، غیر دولتی و خیرین است.

****************

در مراسم افتتاح خوابگاه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
محسن هاشمی: ارتباط دانشگاه و شورای شهر باید گسترش یابد

تهران- ایرنا- رئیس شورای شهر تهران گفت: ارتباط دانشگاه و شورای شهر هم اکنون در حال رکود است که باید از این حالت خارج شده و گسترش یابد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : مهندس محسن هاشمی در مراسم 'افتتاح خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر موقوفه حسن رفتاری' اظهار کرد: بودجه پژوهشی شورای شهر در حد 200 میلیارد تومان است که این امکان وجود دارد این بودجه برای تعامل بیشتر با دانشگاه ها برای مدیریت شهری صرف شود.
وی ادامه داد: در باره ساخت خوابگاه ها شورای شهر به دانشگاه برای خرید زمین، ساخت، قرارداد ها و برنامه ریزی و مطالعات شهری در کنار دانشگاه ها است و همکاری می کند.
رئیس شورای شهر تهران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: رسیدگی به مشکلات مردم و تلاش برای بهتر کردن زندگی آن ها از اخلاق پسندیده اسلام است که برای خیرین باقیات صالحات می شود.
وی ادامه داد: با توجه به گفته مقام معظم رهبری که با افزایش آسیب‌های اجتماعی روبرو هستیم تلاش خیرین برای بهتر کردن و تسهیل زندگی مردم امری پسندیده است.
هاشمی عنوان کرد: برای توسعه اقتصادی تعاریف زیادی وجود دارد که وقف خیرین نیز در این بخش قرار می گیرد.
وی در خصوص ماهواره پیام امیرکبیر گفت: این ماهواره زبانزد است و باید از محققان آن برای ساخت این ماهواره تشکر کرد.
رئیس شورای شهر با اشاره به اینکه ماهواره خوب ساخته شده بود و می توانست به درستی کار خود را انجام دهد، اظهار کرد: به دلیل کمبود سرعت موشک این هدف محقق نشد که سرعت پرتاب باید به عدد 7.2 میرسید اما سرعت موشک از 6 بیشتر نشد.
وی ادامه داد: با وجود این که همه فکر می‌کنند این ماهواره شکست خورده باید بگویم ماهواره به درستی کار خود را انجام داد و در تمامی عملیات های علمی این چنین مشکلاتی وجود دارد که باید ادامه داد زیرا تازه کار شروع شده است.
هاشمی با بیان اینکه محققان امیرکبیر باید فعالیت خود را مجددا آغاز کنند و مطمئنا ماهواره بهتری می سازند، گفت: زمانی در دولت سازندگی دیگر کشورها با دریافت 500 میلیون دلار می خواستند برای ایران ماهواره بسازند اما امروزه محققان ما خود به فکر ساخت ماهواره‌ با تکنولوژی بالا هستند.
وی گفت :در حال حاضر نیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر پدر ساخت ماهواره در کشور است.