«پیام » سیگنال به زمین فرستاد

1397/10/24

«پیام » سیگنال به زمین فرستاد / در زمان کوتاه ماهواره جدید می سازیم

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیرگفت : وزیر ارتباطات در همان دقایق اولیه با توجه به موفق بودن سیگنال‌هایی که دریافت شده بود تأکید داشتند که این گروه از همکاران که در ساخت ماهواره مشارکت داشتند با جدیت به فعالیت خود ادامه دهند و به سرعت کار را برای نمونه بعدی شروع کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سید احمد معتمدی با اشاره به پرتاب دیشب ماهواره پیام امیرکبیر که نتوانست به درستی در مدار قرار گیرد، افزود: شاید تصور این باشد که به طور کلی این پرتاب ناموفق بوده است، هر چند به لحاظ کاربردی بحث درستی است، ولی به لحاظ فنی و تکنولوژیک می‌توان گفت پرتاب کننده یعنی ماهواره بر و موشکی که ماهواره را حمل کرده ۹۰ درصد به اهدافش رسیده است.
وی گفت: برای نخستین بار است که چنین موشکی می‌تواند ماهواره با وزن ۱۱۰ کیلوگرم را تا مدار ۵۰۰ کیلومتری که باید قرار می‌گرفت در مرحله اول و دوم با موفقیت انجام دهد، اما در مرحله سوم که باید ماهواره را جدا کند، باید به سرعت مناسب بیش از ۷ یا ۷ و ۲ دهم کیلومتر در ثانیه می‌رسید که متأسفانه نمی‌تواند به این سرعت برسد.
معتمدی افزود: اگر به سرعت ۷ یا ۷ و ۲ دهم کیلومتر در ثانیه نرسد و به طور طبیعی سرعت کمتر از این باشد، ماهواره نمی‌تواند در مدار قرار گیرد و شروع به کم کردن مدار و سقوط می‌کند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ماهواره نیز شروع به کار کرد و مرحله سخت را پشت سر گذاشت و بلافاصله که از موشک جدا می‌شود شروع به فرستادن سیگنال می‌کند و این نشان می‌دهد اجزای مختلف ماهواره در همان چند دقیقه کار کرده و سینگال‌ها را فرستاده است.
معتمدی اضافه کرد: همکاران ما از روی اطلاعات دریافتی از سیگنال‌های ارسالی تحلیل می‌کنند که چه اتفاقی در مسیر افتاده است و با همین سیگنال‌های دریافتی توانستند تشخیص بدهند که ماهواره نتوانسته در مسیر اصلی قرار گیرد.
وی افزود: ساخت ماهواره پیام امیرکبیر حدوداً ۱۰ سال زمان برده و دانش فنی آن به دست آمده و زیرساخت‌های مناسب آن نیز ایجاد شده است که این موضوع ما را در موقعیتی قرار می‌دهد که ان شاءالله می‌توان در کمتر از یک سال نمونه دوم آن را بسازیم و تحویل دهیم.
معتمدی گفت: ان شاءالله با صحبتی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره داشته اند این کار به زودی شروع می‌شود تا با پرتاب نمونه‌های بعدی کار را به خوبی انجام دهیم.
وی افزود: همه کشور‌ها و سازمان‌هایی که در این زمینه فعالیت هایشان را شروع کرده و توانسته اند وارد باشگاه پرتاب کننده‌ها شوند که ۴ و یا ۵ کشور در جهان بیشتر نیستند، از این گونه مسائل به طور طبیعی داشته اند هر چند که در برخی مواقع یک درصد خطا نیز مورد پذیرش نیست.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: فکر می‌کنم به لحاظ فنی و تکنولوژی گام مؤثری در کشور برداشته شده است و ان شاءالله بتوانیم به صورت کاربردی در نمونه‌های بعدی پرتاب موفقیت آمیزی داشته باشیم تا بتوانیم از نتایج آن بهره‌مند شویم.