پردازش سیگنال و سیستم‌های هوشمند

1397/10/5

چهارمین کنفرانس پردازش سیگنال و سیستم‌های هوشمند در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکترکریم فائز دبیر چهارمین کنفرانس پردازش سیگنال و سیستم‌های هوشمند محور اصلی این را سیستم‌های هوشمند اعلام کرد و گفت: در این زمینه برخی گرایش‌ها از قبیل داده کاوی، شناسایی آمار، بینایی ماشین، پردازش تصویر، شبکه‌های هوشمند و شبکه‌های کامپیوتری را در کنفرانس مورد توجه قرار دادیم.
وی با اشاره به این موضوع که کنفرانس فوق بیشتر به سیستم‌های هوشمندی می‌پردازد که پردازش سیگنال را مد نظر قرار داده‌اند، ادامه داد: بنابراین این موضوع زمینه‌های بسیار متنوع از جمله رباتیک، ساخت ربات‌ها و ایجاد بینایی ماشین در رباط را در بر می‌گیرد اما با توجه به محدودیت‌ها زمینه‌های کمتری برای آن در نظر گرفته شده است.
وی افزود: همکاران علاقمند ما پیشنهاد داده‌اند که زمینه‌های دیگر از جمله شبکه‌های هوشمند قدرت نیز به کنفرانس اضافه شود، چرا که در زمینه مبادلات انرژی با کشورهای همسایه فروش انرژی از طریق شبکه‌های هوشمند و مهندسی پزشکی کاربرد دارد.
وی در پایان از ارسال ۱۷۰ مقاله به دبیرخانه کنفرانس و انتخاب ۶۴ مقاله برای ارائه (۵۵ مقاله در بخش شفاهی و ۹ مقاله در بخش پوستر) خبر داد و افزود: مقالات فارسی این کنفرانس در پایگاه سیلویکا و به مقالات انگلیس در صورت دارا نبودن هیچ گونه تخلف علمی طی دو الی سه ماه در IEEE استناد خواهد شد.
حضور سه دانشمند یک درصد برتر در دانشگاه/انتقاد از بلاتکلیفی قطب‌های علمی دانشکده
دکترگئورک قره پتیان، معاون پژوهشی دانشکده مهندسی برق و پژوهشگر برتر کشور با بیان اینکه تنها دانشکده‌ای هستیم که چهار قطب علمی کشور در آن موجود است یکی از این قطب‌ها را سامانه‌های پردازش سیگنال دیجیتال عنوان کرد و افزود: سه دانشمند برتر در گروه یک درصد نیز در این دانشکده حضور دارند.
دکتر حسن غفوری فرد استاد دانشکده مهندسی برق این دانشگاه نیز کنفرانس فوق را میوه‌های قطب الکترونیک دانست و افزود: متاسفانه یک الی دو سال است که به این قطب زیاد توجه نمی‌شود و با توجه به بازنشستگی یا خروج از کشور برخی اساتید لازم است برای این قطب تعیین تکلیف شود تا کار علمی خود را با توجه به اهداف دانشگاه نسل سوم ادامه دهیم.

****************
رئیس دانشگاه امیرکبیر:
در عرصه دیجیتال باید جلوتر از تکنولوژی حرکت کنیم

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در افتتاحیه چهارمین کنفرانس پردازش سیگنال و سیستم‌های هوشمند با بیان اینکه خصوصا در عرصه دیجیتال باید جلوتر از تکنولوژی حرکت کنیم، سرعت تحولات در این عرصه را فوق‌العاده بالا توصیف کرد و گفت:‌ این سرعت هر ۱۸ ماه دو برابر می‌شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکترسید احمد معتمدی ضمن تاکید بر ضرورت تغییر متناسب با پیشرفت تکنولوژی خاطرنشان کرد: ساختارهای ما در زمینه‌های مواد درسی، برنامه‌های علمی در حوزه آموزش و پژوهش و ... اندکی کند بوده و در برابر تغییر مقاومت می‌کند؛ در حالیکه در دنیا اینطور نیست و دانشگاه نسبت به آنچه در حوزه فناوری اتفاق می‌افتد پیشگام است.
وی با بیان اینکه خصوصا در عرصه دیجیتال باید جلوتر از تکنولوژی حرکت کنیم، سرعت تحولات در این عرصه را فوق‌العاده بالا توصیف کرد و گفت:‌ این سرعت هر ۱۸ ماه دو برابر می‌شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر برنامه یک الی دو سال پیش این دانشگاه برای بازنگری در برنامه دروس کارشناسی را یادآور شد و گفت: متاسفانه دانشکده‌های قدیمی‌تر ما در برابر تغییرات مقاومت بیشتری دارند در حالیکه از عقبگرد در این عرصه به ویژه حوزه‌های دیجیتال، مخابرات یا قدرت به هیچ وجه قابل قبول نیست.
معتمدی شاخص‌های کلی دانشکده مهندسی برق از جمله وضعیت تحقیقات و قراردادها را خوب توصیف کرد و افزود: سهم نرم افزار رفته رفته بیشتر می‌شود و به ویژه در بخش دیجیتال باید بخش‌های نرم افزاری برنامه‌ها را افزایش دهیم.