طرح‌های مطالعاتی مرتبط با صنعت راهداری

1397/09/7

دانشگاه صنعتی امیرکبیر تفاهم نامه ای با هدف انجام و پیاده سازی طر‌ح‌های مطالعاتی مورد نیاز سازمان راهداری و حمل نقل به امضا رساند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : در راستای توسعه ارتباط بین صنعت و دانشگاه، بهره‌گیری از ظرفیت‌ همكاری‌های علمی و استقرار نظام سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری بر مبنای اصول مدیریت راهبردی، موافقت‌نامه‌ای میان دانشگاه صنعتی امیركبیر و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای كشور به امضا رسید.
با امضای این تفاهم ‌نامه، نسبت به ایجاد بستری برای استفاده از ظرفیت‌های علمی و اجرایی طرفین در شناسایی، انجام و پیاده سازی طر‌ح‌های مطالعاتی با موضوعات راهبردی، آموزشی، نوآورانه و تجاری‌سازی مورد نیاز سازمان راهداری اقدام خواهد شد.
بر این اساس دانشگاه صنعتی امیرکبیر متعهد شد تا در زمینه تامین خدمات علمی، انسانی، تخصصی و تجهیزاتی مورد نیاز برای تدوین اسناد راهبردی و طرح‌های مطالعاتی و عملیاتی سازمان راهداری و حمل و نقل با استفاده از ظرفیت دانشگاه و ایجاد و تسهیل استفاده از كلیه توانمندی‌ها و امكانات دانشگاه نظیر قطب‌های علمی، مراكز پژوهشی، نوآوری و فناوری، آزمایشگاه‌ها، كتابخانه، خدمات‌ پشتیبانی و پایگاه‌های تخصصی اقدام کند.
در اختیار گذاشتن فضای مناسب تجهیز شده به متراژ حدود 200 متر مربع به منظور تثبیت ارتباط مستمر با دانشگاه و پیگیری مشترک انجام طرح‌ها و اجرای تفاهم ‌نامه، فراهم کردن امكان ارتباط و تامین الزامات اجرای تفاهم ‌نامه از طریق ایجاد ارتباط كارآمد با سایر دانشگاه‌ها، مراكز علمی، شركت‌های دانش بنیان، دستگاه‌ها و ارگان‌های كشور بر حسب اعلام نیاز سازمان راهداری و كمک به انتقال دانش فنی و اجرای طر‌ح‌های مورد نیاز با استفاده از ظرفیت دانشگا‌ه‌ها، شركت‌ها، مراكز و قطب‌های علمی از دیگر تعهدات دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.
اولویت‌دهی به دانشگاه و مراجع زیرمجموعه در واگذاری انجام طرح‌ها، كمک به تامین اطلاعات و داده‌های مورد نیاز برای انجام طرح‌های تعریف شده در راستای اجرای تفاهم ‌نامه، فراهم کردن امكان استفاده از ظرفیت مراكز آموزشی سازمان در برگزاری دوره‌های علمی و آموزشی، حمایت مالی و معنوی از انجام پایان نامه‌های مورد تایید سازمان در مقطع تحصیلات تكمیلی دانشگاه و اولویت‌دهی در بكارگیری نخبگان و استعدادهای برتر فارغ التحصیل در انجام طرح‌های سازمان از جمله تعهدات سازمان راهداری و حمل و نقل در این موافقت نامه است.
طرفین مقرر شد طرفین در به كارگیری ظرفیت‌های موجود و انجام حمایت عملی در راستای تحقق اهداف و حسن اجرای موافقت‌نامه، تشكیل كمیته‌ مشترک به منظور تعیین و ‌اولویت بندی موضوعات و پیگیری نحوه اجرای موافقت‌نامه و معرفی نماینده ثابت به عنوان فرد رابط برای تسریع و تسهیل اجرای موافقت‌نامه اقدام کنند.
مدت زمان اعتبار تفاهم ‌نامه از زمان مبادله سه سال تعیین شده است و در صورت رضایت طرفین به طور خودكار برای سه سال دیگر تمدید شود.

****************
راهکاری جدید دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای همکاری با بخش‌های صنعتی

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به چالش‌های همکاری دانشگاه‌ها با بخش‌های صنعتی و خدماتی گفت: پیشنهاد ما این است که بخش صنعتی چالش‌ها را به ما ارائه دهند و در صورتی که توانستم این مشکلات را برطرف کنیم، هزینه‌های لازم را پرداخت کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سید احمد معتمدی در مراسم امضا موافقت نامه با سازمان راهداری و حمل و نقل افزود:‌معمولا دانشگاه‌ها در تلاش هستند تا از بخش‌های صنعتی و خدماتی پروژه‌هایی را دریافت کنند ولی ما در این زمینه رویکردها را تغییر دادیم.
وی خاطر نشان کرد: ممکن است دانشگاهی پروژه‌ای را از بخش صنعت دریافت کند و تحویل دستگاه سفارش دهنده، دهد ولی نتایج به دست آمده کارآمدی برای دستگاه سفارش دهنده نداشته باشد از این رو ما با تغییر این رویکرد از بخش‌های صنعتی و خدماتی درخواست داریم تا مشکلات و چالش‌های خود را به ما ارائه دهند.
معتمدی ادامه داد: ما از درون این چالش‌ها می‌توانیم پروژه‌هایی را اجرایی کنیم و در صورتی که چالش حل شد، هزینه‌های لازم را به دانشگاه پرداخت کند در غیر این صورت اعتباراتی از بخش صنعت پرداخت نخواهد شد.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه برای اجرای چنین پروژه‌هایی کنسرسیومی متشکل از سرمایه گذاران، بخش‌های خصوص و حتی مشاوران خارجی حضور دارند، یادآور شد: نمونه این اقدام، همکاری ما با وزارت نفت در زمینه ازدیاد برداشت از میدان نفتی "دارخوین" است.
وی اضافه کرد: در این همکاری ما ده‌ها پروژه تحقیقاتی اجرایی کردیم ضمن آنکه کنسرسیومی با حضور مشاور خارجی تشکیل دادیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقتصادی بودن طرح را از ویژگی‌های مهم طرح‌های ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها به صنعت نام برد و اظهار کرد: ما آمادگی داریم تا با همکاری اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه، اقدام به رفع چالش‌های بخش‌های صنعتی و خدماتی کنیم.