رشد 70 درصدی ظرفیت سلف‌های دانشجویی

1397/08/3

دوازدهمین گردهمایی سالیانه اعضای هیئت علمی در روز پنج‌شنبه سوم آبان 1397 برگزار شد. در ادامه مشروح سخنان رئیس و معاونین دانشگاه در این گردهمایی را از نظر می‌گذرانید: ...

رئیس دانشگاه خبرداد:
رشد 70 درصدی ظرفیت سلف های دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طی 4 سال گذشته

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: طی 4 سال گذشته 70 درصد ظرفیت سلف های دانشجویی این دانشگاه افزایش یافته است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی در گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: طی سال هایی که در این دانشگاه مسئولیت داشتیم با کمک اساتید به موفقیت هایی دست یافتیم اما باید این روند توسعه یابد.
وی با اشاره به تدوین و اجرای برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: قرار گرفتن دانشگاه در میان 100 دانشگاه برتر جهان و تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم از برنامه های اصلی این دانشگاه به شمار می رود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: اگر بتوانیم به دانشگاه نسل سوم تبدیل شویم بنابراین قادر خواهیم بود تا در چرخه اقتصادی کشور و تربیت دانشجویان مهارت آفرین موثر باشیم.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: برنامه راهبردی این دانشگاه طی سال های 93 و 94 تدوین شد و اکنون واحدی برای نظارت و به روز رسانی این برنامه در دانشگاه ایجاد شده است.
وی گفت: یکی از اهداف مسئولان این دانشگاه ایجاد محیط آرام برای دانشجویان بود که در این راستا موفق بودیم به نحوی که مجوز های اجرای برنامه های دانشجویی به طیف های مختلف سیاسی در این دانشگاه ارائه شد و در محیطی آرام این برنامه ها اجرا شد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: لازمه حرکت، ایجاد محیطی مناسب و تقویت همدلی است.
معتمدی تاکید کرد: برای توسعه کیفی فعالیت های علمی و آموزشی دانشگاه اصلاحات ساختاری را طی سال های گذشته در قالب بازنگری و تدوین قوانین، ضوابط و رویه ها آغاز کردیم و براین اساس نظمی در این حوزه ها ایجاد شد.
وی با اشاره به روز رسانی روند جذب، تبدیل وضعیت و ارتقا اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: درحال حاضر هر 15 روز یک جلسه در این زمینه تشکیل می شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: طی چند سال گذشته 100 عضو هیات علمی جدید در این دانشگاه جذب شدند این درحالی است که تعداد 88 عضو هیات علمی دانشگاه نیز طی سال های گذشته بازنشسته شده اند.
دکتر معتمدی عنوان کرد: برنامه داریم تا در راستای ارتقا کیفیت فعالیت های این دانشگاه نحوه ارائه پروژه به دانشجویان دوره دکتری را بازنگری کنیم.

وی با بیان اینکه طی سال های اخیر موضوع اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر نیز جدی شده است، گفت: بنابراین جهت گیری دانشگاه ها باید به نحوی صورت گیرد که به موضوع اشتغال توجه داشته باشند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: توجه به کاربردی سازی علم و پژوهش در دانشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد و در این راستا میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر 2.5 برابر رشد یافته است.
معتمدی تاکید کرد: میزان اعطا مجوز به فعالیت های دانشجویی در این دانشگاه 2.5 برابر در حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی رشد یافته است.
وی گفت: طی سال های اخیر به تمامی گرایش های مختلف مجوز فعالیت دانشجویی اعطا شده است و در عین حال تنش ها نیز در این دانشگاه کاهش یافته است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: طی 4 سال گذشته 70 درصد ظرفیت سلف های دانشجویی این دانشگاه افزایش یافته و آشپزخانه دانشگاه نیز صنعتی شده است.
معتمدی اظهار داشت: همچنین 15 درصد ظرفیت خوابگاه های این دانشگاه نیز با کمک خیرین توسعه یافته است.

***************
معاون پژوهشی دانشگاه خبرداد:
قرار گرفتن 17 استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در میان دانشمندان یک درصد جهان

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در سال گذشته تعداد 17 نفر از اساتید این دانشگاه جز دانشمندان یک درصد جهان قرار گرفته اند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حسین حسینی تودشکی در گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دانشگاه در 9 ماهه اول سال جاری تعداد 840 مقاله در پایگاه بین المللی اسکوپوس منتشر کرده است.
وی افزود: طبق بررسی های صورت گرفته، دانشکده مهندسی برق این دانشگاه بیش ترین مقالات را در پایگاه بین المللی ای اس ای منتشر کرده است.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: در سال 96 اساتید گروه مستقل شیمی این دانشگاه بیشترین مقالات را در پایگاه بین المللی ای اس ای منتشر کرده اند.
حسینی تودشکی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در میان دانشگاه های صنعتی کشور بالاترین تعداد مقالات را به خود اختصاص داده است و همچنین میزان استنادها به مقالات این دانشگاه از سال 2010 تاکنون رشد یافته است.
وی اظهار داشت: در سال گذشته تعداد 17 نفر از اساتید این دانشگاه جز دانشمندان یک درصد جهان قرار گرفته اند.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به رشد رتبه دانشگاه در رتبه بندی های بین المللی گفت: در حال حاضر این دانشگاه براساس رتبه بندی تایمز در میان 500 تا 600 دانشگاه جهان، در رتبه بندی شانگهای در میان 401 تا 500 دانشگاه جهان قرار دارد و در رتبه بندی کیو اس دارای رتبه 498 است.

******************
معاون بین الملل دانشگاه خبرداد:
پذیرش دانشجوی گروهی از کشور عراق در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: مجوزهای لازم برای پذیرش دانشجوی گروهی از کشور عراق در این دانشگاه اخذ شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر ابوالقاسم مسگرپور طوسی در همایش اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: مذاکرات نهایی برای جذب دانشجوی گروهی از کشور عراق در این دانشگاه انجام شده و به زودی این دانشجویان پذیرش می شوند.
وی افزود: معاونت بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر برنامه هایی چون همکاری دانشجویان و اساتید با دانشگاه های خارجی، همکاری پژوهشی و آموزشی با دانشگاه های خارجی در میان دانشگاه های جهان را پی گیری می کند.
معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در راستای فعالیت های بین المللی این دانشگاه مرکز زبان راه اندازی کردیم که حدود هزار و 750 نفر در این مرکز آموزش دیده اند.

وی گفت: درحال حاضر تعداد 232 دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که بیش ترین دانشجوی خارجی این دانشگاه در دانشکده مهندسی برق قرار دارند.
معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: همچنین بستری فراهم شد تا دانشجویان غیرایرانی بتوانند دروس کارآموزی را بگذرانند که در این راستا تعداد 11 دانشجوی خارجی این رویه را اخذ کرده اند.
مسگرپور افزود: این دانشگاه دوره های آموزشی مشترک با دانشگاه های کشورهای فرانسه، آلمان، هلند و بلژیک را برگزار می کند.
معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: طی یک سال گذشته بیش از 130 هیات از 28 کشور خارجی از دانشگاه بازدید کردند.
مسگرپور تاکید کرد: طی ماه های اخیر طرح فرصت مطالعاتی خارجی 2 ماهه برای اساتید این دانشگاه اجرا شد که تعدادی از اساتید در قالب این طرح به کشورهای خارجی اعزام شدند.

******************
معاون آموزشی دانشگاه خبرداد:
اجرای برنامه های آموزشی انعطاف پذیر و تحول گرا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر
معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در این معاونت برنامه داریم تا از برنامه های آموزشی انعطاف پذیر، تحول گرا، رقابت پذیر به خصوص در رشته های میان رشته ای حمایت کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکترحسن کریمیان در گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ارتقا کیفی و کمی آموزشی با تاکید بر انضباط آموزشی از اولویت های دانشگاه است.
وی افزود: از دیگر برنامه های این دانشگاه ارتقا نقش شورای برنامه ریزی است تا این شورا نظارت بر عملکرد، ایجاد تناسب میان گروه های آموزشی و رشته ها و گرایش ها را توسعه دهد.
معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: نگاه دانشگاه باید تغییر کند به نحوی که آموزش باید برای اشتغال، پژوهش و فناوری صورت گیرد.
کریمیان خاطرنشان کرد: در صورتی که این نگاه در دانشگاه شکل گیرد فارغ التحصیلان به راحتی می توانند وارد بازار کار شوند.
وی اظهار داشت: در معاونت آموزشی این دانشگاه برنامه داریم تا از برنامه های آموزشی انعطاف پذیر، تحول گرا، رقابت پذیر به خصوص در رشته های میان رشته ای حمایت کنیم.
معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: کوتاه کردن ماندگاری دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف از دیگر برنامه های این معاونت است.
کریمیان افزود: بررسی سوابق آموزشی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه نشان می دهد که این دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه های برتر کشور بوده اند و این روند باید در پذیرش های آینده دانشگاه نیز مورد توجه قرار گیرد.

****************
معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه خبرداد:
اجرای نظام بودجه ریزی عملیاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: نظام بودجه ریزی عملیاتی در این دانشگاه پیاده سازی می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر فرهاد رحمتی در گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه بهینه سازی مصرف منابع، صرفه جویی و کنترل مستمر مورد توجه است.
وی افزود: طبق برنامه 6 توسعه دستگاه ها مکلف به برنامه ریزی بودجه مبتنی بر عملکرد باشند که در این راستا نظام بودجه ریزی عملیاتی در این دانشگاه پیاده سازی می شود.
معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به الزمات این دانشگاه در حوزه بازنگری ساختار و تشکیلات گفت: کاهش پست های سازمانی در این راستا پیگیری می شود.
رحمتی خاطرنشان کرد: براساس برنامه ششم توسعه باید 20 درصد پست های مدیریتی در این دانشگاه کاهش یابد که به دنبال اجرای این رویه هستیم.
وی گفت: تاکنون 44 درصد بودجه سال 97 به این دانشگاه اختصاص یافته است به نحوی که در 6 ماهه اول سال باید 50 درصد بودجه به مراکز و دستگاه ها اختصاص داده شود.

********************
تکمیل می‌شود ...