اعضای کمیسیون آموزش مجلس در دانشگاه

1397/07/22

روز یکشنبه 22 مهر ماه 1397 ، اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کردند ...

مشروح:

در جریان این بازدید؛ رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اجرای طرح اصلاح ساختار دانشگاه خبر داد و گفت: در این طرح دو هدف رسیدن به 100 دانشگاه برتر تا سال 1404 و قرار گرفتن در میان دانشگاه‌های کار آفرین (نسل سوم) دنبال می‌شود تا بتوانیم در چرخه اقتصادی کشور موثر باشیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکترسید احمد معتمدی در بازدید اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این دانشگاه را قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی دانست و یادآور شد: در حال حاضر 14 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که 50 درصد از این تعداد در مقاطع تحصیلات ثبت نام کردند.
وی با اشاره به ایجاد 16 دانشکده در این دانشگاه یادآور شد: از آنجایی که دانشکده‌های این دانشگاه هر کدام به طور جداگانه فعالیت می‌کند از این اقدام به راه اندازی پردیس‌های تخصصی در این دانشگاه کردیم.
معتمدی در این باره توضیح داد: در این طرح چندین دانشکده چون "برق"، "کامپیوتر" و "مهندسی پزشکی و دانشکده‌های مکانیک، هوافضا و کشتی‌سازی را تجمیع و با کنار هم قرار دادن آنها در یک پردیس تخصصی اقدام به فعالیت‌های پژوهشی و فناوری می‌کنند.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر این اقدام را در راستای جلوگیری از پراکنده کاری و موازی کاری دانشکده‌ها و افزایش بهره وری در فعالیت‌های علمی و فناوری دانست و اظهار کرد: روسای 6 پردیس عضو هیات رییسه دانشگاه هستند.
وی همچنین به اجرای طرح اصلاح ساختار دانشگاه اشاره کرد و ادامه داد : در این طرح دو هدف رسیدن به 100 دانشگاه برتر تا سال 1404 و قرار گرفتن در میان دانشگاه‌های کار آفرین (نسل سوم) دنبال می‌شود تا بتوانیم در چرخه اقتصادی کشور موثر باشیم.

************
بهره مندی 117 دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از بهره مندی 117 دانشجو از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان خبر داد و گفت: به منظور رسیدن به دانشگاه کارآفرین با راه اندازی برج فناوری 123 شرکت در آن مستقر شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: دکتر حسین حسینی تودشکی در بازدید اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی از برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ارائه گزارشی از فعالیت‌های علمی و آموزشی این دانشگاه، افزود: تعداد استادان، استادیاران و مربیان به 524 نفر ارتقا یافته است.
وی تعداد دانشجویان المپیادی از 6 نفر به 23 نفر افزایش دانست و یادآور شد: علاوه بر آن از سال 1393 تا 1396 تعداد 117 نفر از دانشجویان مشمول حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان شدند.
حسینی از رشد 33 درصدی پژوهشگران یک درصد برتر (پژوهشگران پر استناد) خبر داد و یادآور شد: 17 نفر از اساتید این دانشگاه جز پژوهشگران یک درصد برتر و یک نفر دیگر نیز جز یک صدم درصد با 20 هزار ارجاع است.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تولیدات علمی محققان این دانشگاه اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار اسکوپوس تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی از 519 به 890 مقاله افزایش یافته است که این میزان بر اساس گزارش وب آو ساینس از 482 یه 728 مقاله افزایش دارد.
به گفته وی تعداد مقالات علمی منتشر شده محققان این دانشگاه از 1350 در سال 2010 به 2202 در سال 2017 افزایش داشته است و برای ارتقا بیش از این نیاز به برنامه‌ریزی‌های بیشتر است.
تودشکی با اشاره تعداد ثبت پتنت‌های این دانشگاه، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های منتشر شده از کانون ثبت پتنت ایران، 33 درصد پتنت‌های ثبت شده در این کانون مربوط به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به هدفگذاری این دانشگاه برای رسیدن به دانشگاه‌های کارآفرینی خاطر نشان کرد: بر این اساس اقدام به راه اندازی مراکز نوآوری و فناوری شد ولی یکی از چالش‌های ما در این حوزه دیده نشدن کل فرآیند کارآفرینی و تجاری سازی است که در این راستا سعی شده تا همه عناصر از ایده تا محصول در مراکز فناوری ایجاد شود.
حسینی تعدادشرکت‌های مستقر در برج فناوری این دانشگاه را 123 شرکت دانست که از این تعداد 21 شرکت در واحد پیش رشد، 14 شرکت دانس بنیان، 36 تیم در واحد رشد و 52 تیم در بخش شتاب‌دهنده‌ها مستقر شده‌اند.
وی با بیان اینکه در این شرکت‌ها تعداد 536 نفر از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به فعالیت هستند، یادآور شد: از سال قبل به دلیل کمبود فضای فیزیکی و گسترش فرهنگ کارآفرینی اقدام به راه اندازی شاخه نوآوری در دانشکده‌ها کردیم ضمن آنکه با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی مجتمع‌ 20 واحدی برای واگذاری به شرکت‌های دانش بنیان به عنوان دفاتر کاری خریداری کردیم.
حسینی تودشکی همچنین با اشاره به راه اندازی پارک فناوری شهریار از سوی این دانشگاه، گفت: شرکت‌هایی که ایده آنها تبدیل به محصول شده است در این پارک مستقر می‌شوند که دارای فضای مناسب و سوله است.