نشست تخصصی ماهواره«پیام»امیرکبیر

1397/07/16

نشست تخصصی ماهواره «پیام» امیرکبیر به مناسبت هفته جهانی فضا و با حضور دکتر «براری» رئیس سازمان فضایی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

مشروح برنامه:

رییس سازمان فضایی خبر داد
پرتاب 4 ماهواره تا سال 1404/تلاش برای استفاده از داده‌های ماهواره "پیام"

رئیس سازمان فضایی ایران طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی با دقت یک متر را از برنامه‌های این سازمان نام برد و گفت: ماهواره‌های "ناهید 1 و 2" و "ایرانست 1 و 2" تا سال 1404 در مدار ژئو قرار خواهند گرفت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر مرتضی براری در نشست تخصصی ماهواره "پیام" امیرکبیر هدف از برگزاری هفته جهانی فضا را آشنایی با دانش فضایی ذکر کرد و افزود: در این هفته تلاش می‌شود تا جامعه با کاربردهای فناوری‌های فضایی در زندگی آشنا شود. بر این اساس ما برنامه‌های 10 ساله‌ای را در این حوزه تدوین کردیم.
وی برنامه 10 ساله اول را از سال 1385 تا 1394 ذکر کرد و ادامه داد: در برنامه 10 ساله اول هدف توسعه فناوری فضایی، دستیابی به چرخه کامل فضایی و دستیابی به اقتدار علمی در عرصه فضایی بوده است.
به گفته وی، چرخه کامل فضایی به معنی ساخت ماهواره‌های بومی، پرتاب آن توسط پرتابگر داخلی، در مدار قرار دادن ماهواره‌ها، ایجاد ایستگاه‌های زمینی و دریافت سیگنال‌ها از ماهواره است.
براری با تاکید بر اینکه در برنامه 10 ساله اول ما به این هدف دست یافتیم، خاطرنشان کرد: این امر موجب شد که در حوزه فضایی رتبه اول منطقه باشیم و در دنیا در جایگاه پانزدهم قرار بگیریم.
براری برنامه دوم فضایی کشور را از سال 1395 تا 1404 ذکر کرد و یادآور شد: در برنامه دوم 10 ساله در جهت تثبیت فناوری‌های فضایی اقدام شد. به این معنی که درصدد بودیم فناوری‌های فضایی صنعتی‌سازی شود.
وی خاطرنشان کرد: در برنامه 10 ساله اول ماهواره‌های تحقیقاتی در مدار 250 کیلومتر با عمر ماندگاری یک ماه طراحی و ساخته شد و در مدار قرار گرفت و در برنامه 10 ساله دوم ماهواره‌های عملیاتی در مدار 500 کیلومتر با ماندگاری دو سال طراحی شد.
رییس سازمان فضایی نمونه این ماهواره را ماهواره "پیام" دانشگاه صنعتی امیرکبیر نام برد که به گفته وی، این ماهواره اولین ماهواره عملیاتی با طول عمر بالا است.
براری ابراز امیدواری کرد که با پرتاب به موقع این ماهواره کشور بتواند از خدمات آن بهره‌مند شود.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه اولویت مهم سازمان فضایی تبدیل اقتدار ملی به اقتدار فضایی است، اضافه کرد: بر این اساس از دانشگاه‌هایی چون دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخواست داریم که همانطور که توانسته است در تولید و توسعه فناوری‌های فضایی نقش مهمی داشته باشد، کشور را در رسیدن به اقتدار اقتصاد فضایی کمک کند.

براری یادآور شد: در حال حاضر رشد اقتصاد فضایی در دنیا 139 درصد است و متوسط رشد اقتصاد جهانی 19.4 درصد اعلام شده است.
وی با بیان اینکه شکاف عظیمی میان رشد اقتصاد فضایی و اقتصاد عمومی در جهان وجود دارد، افزود: این شکاف تا 20 سال آینده ادامه خواهد داشت، به گونه‌ای که رشد اقتصاد فضایی 220 درصد و رشد اقتصاد جهانی 99.4 درصد برآورد شده است.
براری فضا را بستری برای خلق ثروت در دنیا توصیف کرد و یادآور شد: همزمان با توسعه کشور در بخش‌های بالادستی و پایین دستی عرصه فضا پای استارت آپ‌ها نیز به این حوزه باز شد، به گونه‌ای که طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی و منظومه کردن آنها از سوی استارت آپ‌ها دنبال می‌شود و ما آمادگی حمایت از این نوع استارت آپ‌ها را داریم.
وی افزود: بر این اساس برگزاری دو مسابقه دانشجویی ساخت ماهواره‌های مکعبی یک کیلوگرم و منظومه کردن ماهواره‌های مکعبی را در دستور کار داریم. هدف از برگزاری این مسابقات آشنایی دانشجویان با فناوری شبکه‌سازی ماهواره‌های کوچک است.
براری با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره پیام در دانشگاه امیرکبیر افزود: این ماهواره قادر به ارسال تصاویری با دقت 40 متر است و در صدد هستیم تا از داده‌های این ماهواره در حوزه ارائه خدمات استفاده شود.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما در عصر انقلاب چهارم قرار داریم که این عصر شامل تحلیل داده‌های ماهواره‌ای و بهره‌برداری از این داده‌ها است.
رئیس سازمان فضایی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 570 ماهواره سنجشی در مدار قرار دارد، خاطرنشان کرد: بر این اساس ما در تلاش هستیم تا از داده‌های این ماهواره برای خلق ثروت بهره مند شویم که این امر در دانشگاه‌های نسل چهارم محقق خواهد شد.
به گفته وی دانشگاه‌های نسل اول مبتنی بر آموزش، دانشگاه‌های نسل دوم مبتنی بر پژوهش، دانشگاه‌های نسل سوم مبتنی بر تولید فناوری و دانشگاه‌های نسل چهارم مبتنی بر خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی است.
براری با تاکید بر اینکه در حال حاضر جوانان کشور توانسته‌اند در عرصه اقتصاد خدمات ماهواره‌ای پنج درصد رشد ایجاد کنند، ابراز امیدواری کرد که دانشگاه امیرکبیر بتواند مرکز توسعه استارت آپ‌ها در حوزه فضایی شود.
رئیس سازمان فضایی همچنین با اشاره به فعالیت‌های فضایی در کشور یادآور شد: در سال 92 "کاوشگر پژوهش"، در سال 93 ماهواره "فجر امید" پرتاب شد و در سال 96 نیز ماهواره‌های "پیام" دانشگاه امیرکبیر، "دوستی" دانشگاه شریف و ماهواره "مخابراتی ناهید" را در دستور کار محققان دانشگاهی قرار دادیم.
براری اضافه کرد: علاوه بر آن ماهواره "ظفر" که یک ماهواره سنجشی با قدرت 22.5 درجه است، تا پایان سال از سوی دانشگاه علم و صنعت کامل خواهد شد.
وی با بیان اینکه ماهواره "پارس1" از سوی پژوهشگاه فضایی در حال ساخت است، اضافه کرد: دقت این ماهواره 15 متر و از نوع سنجشی است، ضمن آنکه ماهواره مخابراتی "ناهید2" نیز در دست ساخت است.
براری ارتقای توان کشور در ساخت ماهواره‌های سنجشی با دقت یک متر را از برنامه‌های سازمان فضایی نام برد و گفت: ماهواره‌های" ناهید 1 و 2" و "ایرانست 1 و 2" تا سال 1404 نیز در مدار ژئو قرار خواهند گرفت.

****************
واگذاری ماموریت پرتاب ماهواره "پیام" به ماهواره‌بر "سیمرغ"
ماهواره "آت ست" دانشگاه صنعتی امیرکبیر
رئیس پژوهشکده علوم و فناوری فضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر از طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی در حوزه فضا در این دانشگاه خبر داد و گفت: ماهواره "پیام" مراحل نهایی تست سازگاری پرتاب را طی می‌کند و با نهایی شدن آن توسط ماهواره‌بر "سیمرغ" پرتاب خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر محمود مانی در نشست تخصصی ماهواره "پیام" امیرکبیر ارتباط با صنعت را از وظایف دانشگاه صنعتی امیرکبیر از زمان تاسیس نام برد و افزود: بر این اساس یکی از وظایف اصلی این دانشگاه سهیم شدن در رفع چالش‌های بخش صنعت بوده است.
وی با بیان اینکه پژوهشکده علوم و فناوری فضای دانشگاه امیرکبیر با همکاری سازمان فضایی تاسیس شده است، ادامه داد: با مطالعاتی که در بخش فضایی صورت گرفت توانستیم بسیاری از تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز آزمایشگاه‌های احتراق، ایرودینامیک و پرواز را در این پژوهشکده طراحی کرده و بسازیم.
مانی همچنین اضافه کرد: در این پژوهشکده موفق به طراحی و ساخت میز تعیین مقاومت اینرسی اجسام با همکاری دانشکده هوا فضای این دانشگاه شدیم. ضمن آنکه با همکاری صنایع مختلف شبیه سازهای مختلفی را پیاده‌سازی کردیم.
رئیس پژوهشکده علوم و فناوری فضای دانشگاه امیرکبیر با اشاره به تفاهم‌نامه این دانشگاه با سازمان فضایی، گفت: بر این اساس طراحی و ساخت ماهواره "پیام" به این دانشگاه واگذار شد که ما برای اجرای آن از محققان پنج دانشکده دیگر این دانشگاه استفاده کردیم.
وی از پایان تست‌های این ماهواره تا هفته آینده خبر داد و گفت: با پایان یافتن این تست‌ها این ماهواره آمادگی پرتاب و قرار گرفتن در مدار مورد نظر را دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر تربیت نیروی انسانی در رشته‌های فضایی و ماهواره‌ای را از دیگر دستاوردهای اجرایی این پروژه فضایی نام برد و گفت: همچنین در این دانشگاه آزمایشگاه‌های ارتعاش، خلأ حرارتی، کنترل وضعیت و اتاق تمیز ساخته و پیاده‌سازی شده است.
این محقق همچنین خاطرنشان کرد:‌ مدل مهندسی ماهواره "پیام" در سال 89 و مدل کیفی این ماهواره در سال 96 اجرایی شد و در حال حاضر مدل نهایی ماهواره "پیام" و همچنین انجام تست‌های سازگاری برای پرتاب به‌زودی به اتمام می‌رسد.
مانی اضافه کرد: این ماهواره با استفاده از ماهواره‌بر "سیمرغ" در مدار قرار خواهد گرفت.

*******************
دلایل تاخیر پرتاب ماهواره "پیام"
پرتاب ماهواره ایرانی
مدیر پروژه ماهواره "پیام" دانشگاه امیرکبیر دلیل تاخیر در پرتاب این ماهواره را سازگاری آن با پرتابگر سیمرغ بیان کرد و گفت: بر اساس توافقات انجام‌شده قرار شد این ماهواره با پرتابگر "سیمرغ" در مدار کم ارتفاع 500 کیلومتر در فضا پرتاب شود.
به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سید مصطفی صفوی در نشست تخصصی ماهواره پیام امیرکبیر با اشاره به مراحل طراحی و ساخت ماهواره پیام، افزود: در ابتدا قرار بود این ماهواره با وزن 50 تا 80 کیلوگرم با توان مطالعات سنجش از راه دور و ارسال مطالعات مخابراتی طراحی و ساخته شود.
وی با بیان اینکه در ابتدا قرار بود این ماهواره با پرتابگر خارجی در مدار قرار گیرد، اضافه کرد: همچنین طول عمر این ماهواره 3 تا 5 سال و ارتفاع مداری آن 661 کیلومتر در نظر گرفته شد.
صفوی با بیان اینکه طراحی و ساخت این ماهواره بر اساس استانداردهای فضایی اروپا بوده است، ادامه داد: ساخت این ماهواره در 7 فاز اجرایی شامل تحلیل ماموریت، امکان‌سنجی، طراحی اولیه، طراحی دقیق، ساخت و مونتاژ، پرتاب ماهواره و پایان ماموریت اجرایی شده است.
مدیر پروژه ماهواره پیام خاطر نشان کرد: با اجرای این پروژه قطعاتی مانند ساخت آنتن‌ها، سازه ماهواره، بردهای توان الکترونیکی، پچ باتری، آنتن ارسال تصویر، آنتن جی پی اس، برد گیرنده فرمان و برد فرستنده باند اس با توان داخلی طراحی و ساخته شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه مدل مهندسی ماهواره "پیام" به تایید سازمان فضایی رسیده است، خاطرنشان کرد: برای پرتاب این ماهواره همکاری‌های بین‌المللی آغاز شد که از آن جمله می‌توان به مذاکره با سازمان فضایی هند برای زمان پرتاب ماهواره از طریق سایت این کشور اشاره کرد.
وی ادامه داد: علاوه بر آن تفاهم‌نامه‌ای با چین به امضا رسید، ولی در زمان پرتاب به دلیل اعمال تحریم علیه ایران و برجام این کشور اجرای پرتاب ماهواره از طریق این کشور را نداد.
صفوی ادامه داد: با این اقدام ما به سمت پرتابگرهای داخلی حرکت کردیم که با مذاکرات انجام شده پرتابگر سیمرغ برای پرتاب این ماهواره انتخاب شد.
وی اضافه کرد: با این اقدام ارتفاع مداری این ماهواره از 661 کیلومتر به 500 کیلومتر و درجه آن به 55 درجه کاهش یافت تا بتوان ماهواره "پیام" را با پرتابگرهای داخلی در مدار قرار داد.