تفاهم‌نامه‌ای با اداره تجهیزات وزارت بهداشت

1397/07/9

با امضا تفاهم‌نامه‌ای میان اداره تجهیزات وزارت بهداشت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر،
آزمایشگاه مرجع ملی در زمینه سیستم‌های تشخیصی راه‌اندازی می‌شود.

مشروح:

با امضا تفاهم نامه ای
آزمایشگاه مرجع ملی در زمینه سیستم های تشخیصی راه اندازی می شود

با امضا تفاهم نامه ای میان اداره تجهیزات وزارت بهداشت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر علاوه بر تدوين استانداردها و پروتکل‌های مورد نياز سیستم های تشخیصی نسبت به ايجاد يک آزمايشگاه مرجع ملي در زمينه این سيستم‌ها و ايجاد بانک اطلاعاتي از متخصصين اين حوزه اقدام خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر محمد ربیعی نماینده دانشگاه صنعتی امیرکبیر در کمیته راهبردی با اشاره به امضا تفاهم نامه میان این دانشگاه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: این تفاهم نامه جهت انجام پروژه های مشترک، ایجاد آزمایشگاه مرجع در خصوص ارزیابی عملکرد و اجرا و نظارت بر کیفیت ابزار پزشکی، تدوین پروتکل، ساخت و تولید تجهیزات تشخیص پزشکی، انتشارات، برگزاری انواع همایش‌ها و کارگاه‌های مرتبط با استفاده از کلیه امکانات اعم از توانمندی‌های علمی، نیروی انسانی، فنی- مهندسی، تجربه و تخصص طرفین منعقد شده است.
وی تهيه نقشه راه جهت ساخت و تهيه سيستم‌هاي تشخيصی، ايجاد دوره‌هاي آموزشي در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري در رشته مهندسي سيستم‌هاي تشخيصي، تدوين استانداردها و پروتکل‌های مورد نياز اين حوزه، ايجاد يک آزمايشگاه مرجع ملي در زمينه سيستم‌هاي تشخيصي و ايجاد بانک اطلاعاتي از متخصصين اين حوزه، تجهيزات، نيازها، توانايی‌ها و در ایجاد يک شبکه متصل براي استفاده تمامي بخش‌هاي درگير از جمله اهداف این تفاهم نامه است.
ربیعی با اشاره به تعهدات دانشگاه در این تفاهم نامه، خاطر نشان کرد: بر این اساس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه تعیین نمایندگان خود در شورای پژو هشی مركز تحقيقات، اولویت بندی طرح‌ها و پروژه‌ها با بهره گیری از ظرفیت اساتید و پژوهشگران مجرب، پیگیری و کنترل پروژه های مصوب از تولید تا صنعتی شدن، ارائه دوره های آموزشی تخصصی و بازآموزی و بروز کردن متخصصین شاغل متعهد شده است.
به گفته وی با تاکید بر اینکه بر اساس این تفاهم نامه اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت ملزم به انجام تعهدات در قالب این تفاهم نامه و نظارت بر حسن انجام آنها شده است، یادآور شد: تعیین نمایندگان خود در شورای پژوهشی، انجام امکان سنجی و طراحی پروپوزال پروژه‌ها، طرح و تصویب پروژه‌ها در شورای پژو هشی مرکز تحقیقات زيست مواد، برگزاری جلسات دوره ای کمیته راهبردی و پژوهشي به منظور تعریف و تدوین مستمر پروژه های مختلف و ارائه خدمات مشاوره ای فنی و نظارت بر حسن اجرای پروژه های تحقیقاتی مصوب شورای پژو هشی از دیگر تعهدات اداره کل تجهیزات پزشکی است.
نماینده دانشگاه صنعتی امیرکبیر مدت زمان اعتبار تفاهم نامه را 5 سال دانست و ادامه داد: کمیته ای راهبردی متشکل از نمایندگان دو طرف ایجاد می شود که می بایست بصورت پیوسته ماهیانه جلسه گذاشته و نسبت به اجراسازی تفاهم نامه و تعریف قراردادها و سرفصل های مشترک اقدام نمایند.

*****************
استقرار 120 شرکت دانش بنیان در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر/ضرورت سرعت بخشیدن به مجوزهای حوزه سلامت

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به استقرار 120 شرکت دانش بنیان در برج فناوری این دانشگاه گفت: یکی از چالش‌های شرکت‌های فعال در حوزه سلامت اخذ مجوزها است که در این زمینه باید زمینه‌ای برای سرعت دادن به اعطای مجوزها ایجاد شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: دکتر حسین حسینی تودشکی در مراسم امضا تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمات و آموزش پزشکی با اشاره به توان علمی این دانشگاه در حوزه‌های سلامت، افزود: علاقه مندی بالایی در حوزه‌های سلامت و ساخت تجهیزات پزشکی در دانشکده‌های مهندسی مکانیک، الکترونیک، و مهندسی پزشکی این دانشگاه وجود دارد و باید شرایط به نحوی فراهم شود تا از این پتانسیل‌ها به خوبی استفاده شود.
تودشکی با بیان اینکه برخی از این شرکت‌ها در حوزه مهندسی پزشکی فعال هستند، ادامه داد: تولید باندهای زخم و نرم افزارهای مدیریت سلامت تنها بخشی از دستاوردهای این شرکت‌ها است و در صورت توجه به پتانسیل‌های موجود قادر به رفع نیازهای حوزه سلامت هستیم.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر صدور مجوزها برای تجهیزات پزشکی ساخت داخل را از چالش‌های شرکت‌های دانش بنیان این حوزه نام برد و یادآور شد: در این راستا لازم است تا با فراهم آوردن زمینه‌هایی، صدور مجوزها را در این حوزه سرعت بیشتری پیدا کند.
وی از آمادگی این دانشگاه برای پذیرش اساتید و فارغ التحصیلان فعال در حوزه سلامت خبر داد و یاداور شد: ما از اعضای هیات علمی و فارغ التحصیلانی که حرفی در این حوزه داشته باشند استقبال می‌کنیم ضمن آنکه ما می ‌توانیم نیروهای انسانی خبره این حوزه را به نهادهای مربوط معرفی کنیم.

***************
آمادگی برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای مشارکت با شرکت‌های فناور

مدیر کل فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر از آمادگی برج فناوری این دانشگاه برای پذیرش سایر شرکت‌های فناور که از این دانشگاه فارغ التحصیل نشده‌اند خبر داد و گفت: علاوه بر آن درصدد هستیم که بخشی از برج فناوری را به مرکز تحقیقات مشترک با شرکت‌های دانش بنیان اختصاص دهیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکترمالک نادری در مراسم امضا تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 26 شرکت دانش بنیان مستقر در برج فناوری این دانشگاه محصولاتی در حوزه مهندسی پزشکی تولید کرده‌اند، افزود: در بازدیدی که مسوولان وزارت بهداشت از این شرکت‌ها داشتند، درخواست‌هایی این شرکت‌ها از این وزارتخانه داشتند.
وی با تاکید بر اینکه هیچ یک از این شرکت‌ها درخواست پول از این وزارتخانه را نداشتند، اظهار کرد: تسریع در اخذ تاییدیه‌ها و ارزیابی‌ها و معرفی محصولات به بازار از جمله درخواست‌های این شرکت‌ها از وزارت بهداشت است.
نادری اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ایجاد شده از وزارت بهداشت درخواست داریم که شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه مهندسی پزشکی را به ما برای استقرار در برج فناوری معرفی کنند. شرکت‌ هایی که در این برج مستقر می‌شوند الزاما نباید فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر باشند.
مدیر کل فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر استقرار سایر شرکت‌ها در این دانشگاه را موجب توسعه تعاملات و تمرکز شرکت‌های حوزه سلامت در بخش نوآوری سلامت این دانشگاه عنوان کرد.
وی خرید تجهیزات پزشکی برای مطالعه و ارزیابی و توسعه دانش را از دیگر چالش‌های این حوزه نام برد و یادآور شد: خرید این تجهیزات از شرکت‌های سازنده در توان دانشگاه‌ها نیست از این رو به عنوان مثال زیمنس با 4 دانشگاه از جمله MIT تفاهم نامه‌هایی برای در اختیار قرار دادن تجهیزات حوزه سلامت منعقد کرده است. هدف از این تفاهم نامه کسب درآمد نیست بلکه این شرکت از دانشگاه‌های طرف قرار داد خواسته است تا با مطالعات، ارزیابی‌های خود را ارائه دهند تا این شرکت بتواند حرکت 10 سال آینده فناوری خود را تعیین کند.
نادری ادامه داد: از این رو از وزارت بهداشت انتظار می‌رود که حمایت‌هایی از دانشگاه ها برای دستیابی به تجهیزات روز دنیا صورت دهد. این اقدام منجر به تولید و توسعه علم و فناوری در حوزه سلامت خواهد شد.
وی مشارکت این دانشگاه با شرکت‌های فناور را از دیگر برنامه‌های این دانشگاه عنوان کرد و یادآور شد: بسیاری از شرکت‌ها بخش تحقیق و توسعه گسترده ای ندارند از این رو ما مایل هستیم که با این شرکت‌ها وارد همکاری شویم.
به گفته این مقام مسوول دانشگاه صنعتی امیرکبیر با یک شرکت داروسازی همکاری‌هایی را آغاز کرده است به گونه‌ای که بخش تحقیق و توسعه این شرکت در برج فناوری امیرکبیر مستقر شده است.
نادری ادامه داد: در نظر داریم که بخشی از این برج را به بخش تحقیقات مشترک با شرکت‌ها اختصاص دهیم.