تفاهم نامه با وزارت صنعت، معدن و تجارت

1397/07/8

دانشگاه صنعتی امیرکبیر و وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

مشروح:

دکتر معتمدی :
ماموریت‌ دانشگاه‌ها تنها تولید مقالات نیست
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با انتقاد از برخی ادعاها در خصوص ماموریت دانشگاه‌ها در تولید مقالات، گفت: در سال‌های اخیر محور فعالیت‌های دانشگاه‌های نسل سوم دنیا در چرخه اقتصادی تعریف شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سیداحمد معتمدی در مراسم امضا تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت زنجیره تامین، آمادگی این دانشگاه برای توسعه این حوزه را اعلام کرد.
وی با بیان اینکه در هر حوزه‌ای باید اقدامات خوب و تجربیات موفق دیده شود، اظهار کرد: بر این اساس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سال‌های قبل در حوزه آموزش وارد شده بود ولی فناوری در بالا رفتن بهره وری و تامین زنجیره بسیار موثر است از این رو است که اگر 20 درصد تولید ناخالص ملی در این حوزه صرف شود و بتوانیم نیم درصد از این هزینه‌ها را کاهش دهیم در سال به رقم بالایی از صرفه جویی هزینه ها را خواهیم داشت.
معتمدی با اشاره به اثرات بهره برداری از فناوری‌هایی مانند IOT (اینترنت اشیا) و پردازش داده‌ها در این حوزه، خاطر نشان کرد: بهره برداری از فناوری در حوزه زنجیره تامین می‌تواند پای بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی را در این حوزه بازتر خواهد کرد و بخشی از ماموریت‌های این زمینه می‌تواند از سوی بخش‌های علمی کشور اجرایی شود.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به بیان ماموریت‌های دانشگاه های نسل سوم پرداخت و یادآور شد: دانشگاه‌های نسل سوم در چرخه اقتصادی کشورها بسیار کلیدی‌تر است و این تصور که دانشگاه‌ها تنها ماموریت تولید مقالات را دارند بسیار اشتباه است؛ چراکه مشاهده می‌کنیم در دنیا سال‌ها است که محور فعالیت‌های دانشگاه‌های نسل سوم موضوعات اقتصادی است.
وی با اشاره به اقدامات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه، افزود: این دانشگاه‌ از کلیه اقدامات که بتواند خدمات را به صنعت نزدیک کند، استقبال خواهد کرد و نمونه‌ آن هم موضوع تفاهم نامه‌ای است که میان دانشگاه و وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد می‌شود.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ابراز امیدارواری کرد که این تفاهم نامه سرفصلی برای برداشتن گام‌های مهمتر در زنجیره تامین باشد.

****************

اعطا جایزه ملی به بهترین بنگاه‌ صنعتی و خدماتی با بهترین عملکرد درحوزه لجستیک
رییس دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر از امضا تفاهم نامه‌ای با وزارت صنعت،‌معدن و تجارت خبر داد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه به واحدهای صنعتی و خدماتی که بهترین عملکرد را در حوزه لجستیک و تامین زنجیره داشته باشد، گواهی‌نامه‌ای اعطا خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر بهروز کریمی با اشاره به امضا تفاهم نامه میان وزارت صنعت،‌معدن و تجارت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه اعطا جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین، گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان قطب علمی لجستیک و زنجیره تامین در کشور در این زمینه گام برداشته است.
وی با اشاره به اهمیت زنجیره تامین، خاطر نشان کرد: زنجیره تامین متشکل از اعضای شامل ابتدای تامین مواد اولیه، تولید و توزیع و عمده و خرده فروشی و مشتری نهایی هستند و در این زنجیره است که ارزش افزوده ایجاد می‌شود و کالا و خدمات به دست مشتری می‌رسد.
کریمی هدف مدیریت زنجیره را هماهنگی میان اجزا زنجیره تامین، کاهش، ارتقا سطح رضایت و سرویس و تامین نیازهای مشتریان عنوان کرد و یادآور شد: از این رو در زنجیره تامین یکسری تکنولوژی‌هایی به کار گرفته می‌شود تا بتواند این اجزا را به صورت موثر در کنار همدیگر نگهدارد.
کریمی لجستیک مربوط به فعالیت‌هایی دانست که مربوط به تامین مواد و جریان‌های مالی می‌شود و ادامه داد: هدف لجستیک این است که در این جریانات به نحو مطلوب صورت گیرد و اجزا را به یکدیگر متصل کند.
رییس دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در حال حاضر مشاهده می‌شود که به طور متوسط 10 تا 12 درصد از تولید خالص ملی کشورها صرف مسایل لجستیکی و زنجیره تامین‌ می‌شود ولی در کشور ما این میزان بالاتر است به گونه‌ای که 30 تا 40 درصد قیمت تمام شده محصول مربوط به هزینه‌های لجستیکی می‌شود.
وی ادامه داد: از این رو برای اینکه ما بتوانیم به سمت تولید محصولات رقابت پذیر شویم، چاره‌ای نداریم به جز اینکه سعی کنیم هزینه‌های اضافی که نسبت به رقبا پرداخت می‌شود را کاهش دهیم از جمله این هزینه‌ها، هزینه‌های مربوط به لجستیکی و زنجیره تامین‌ می‌شود که درصد بسیار بالایی از قیمت تمام شده را تشکیل می‌دهد و اگر بتوانیم بهبود حتی جزیی در این زمینه ایجاد کنیم، تاثیر زیادی در رضایت مشتری و رقابت پذیر شدن قیمت محصول خواهد داشت.
کریمی با اشاره به اعطای جایزه لجستیک و تامین زنجیره را فرهنگ سازی و تشویق واحدهای خدماتی و صنعتی کشور برای هدایت آنها به سمت تعالی فعالیت‌های لجستیکی و تامین زنجیره دانست و یادآور شد: از این رو این جایزه با هدف ارتقا درک و آگاهی در این زمینه در سطح بنگاه‌ها و واحدهای صنعتی ایجاد شود ضمن آنکه زمینه‌ای برای تشویق شرکت‌ها و بنگاه‌هایی که در زمینه بهبود این حوزه فعالیت می‌کند.
وی مخاطبان این جایزه را کلیه بخش‌های صنعتی، معادن،‌کشاورزی، فروشگاه‌ها، بخش‌های حاکمتی، شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی و کل جامعه دانست و اظهار کرد: بر این اساس در این جایزه شرکت‌ها و سازمان‌ها توسط تیم‌های خبره مورد ارزیابی قرار دهیم و بر اساس سطح بلوغ و تعالی فعالیت این بنگاه‌ها، گواهی‌نامه و یا تندیسی اعطا می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزایای این گواهی‌نامه، توضیح داد: نهادهای حاکمیتی می‌توانند بر اساس این گواهی‌نامه به بنگاه‌ها امتیاز و تسهیلاتی اعطا کنند.
کریمی، اضافه کرد: این جایزه بستری را ایجاد می‌کند که بهترین عملکردها در این حوزه گزارش می‌شود تا واحدها از تجربیات واحدهای موفق بهره برداری کنند.
رییس دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: این دانشگاه اولین دانشگاهی است که از 10 سال قبل رشته "مدیریت زنجیره تامین" را راه اندازی کرد و بعد از گذشت چند سال در حال حاضر اکثر دانشگاه‌ها از این برنامه ما تبعیت می‌‌کند.

*****************
توجه به توسعه لجستیک و زنجیره تامین
در سطح ملی،‌ منطقه ای و بین المللی تولید و تجارت

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: باید به امر لجستیک و زنجیره تامین هم در سطح ملی و بنگاهی و هم منطقه ای و بین المللی توجه ویژه ای صورت گیرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : محمد شریعتمداری در مراسم امضای تفاهم نامه جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: باید به امر لجستیک و زنجیره تامین هم در سطح ملی و بنگاهی و هم منطقه ای و بین المللی توجه ویژه ای صورت گیرد.
وزیر صنعت افزود: نقش و هزینه لجستیک در کشورچند برابر کشور‌های پیشرفته دنیاست و هم در سطح خرد و هم در سطح کشور بنگاه‌ها گران اداره می‌شود، این درحالی است که سعی شده این حوزه را از سطح آموزشی و پژوهشی صرف خارج و درستاد وزارت صمت، هماهنگی برای تحقق این هدف ایجاد شود و بدین منظور 12 راهبرد ابلاغ شد که یکی از این‌ها توجه به تجارت الکترونیک و استفاده از این امکان ارزشمند در مجموعه لجستیک تجاری و زنجیره تامین کشور بود.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه مقررات و قوانین و سیستم حاکم بر امر صادرات و واردات افزود: این سامانه شفافیت در فرایند تجاری کشور ایجاد و زمینه از بین رفتن رانت را فراهم می‌کند.
وزیر صمت با اشاره به بهره مندی استفاده کنندگان از این امکان تصریح کرد: فرایند صادرات و واردات مبتنی بر این سامانه صورت می‌گیرد و به طور طبیعی تسهیل و سرعت در تجارت و فعالیت‌های تولید اتفاق می‌افتد که این دو بسیاربه هم وابسته اند، از سوی دیگر 85 درصد واردات را کالا‌های واسطه‌ای و سرمایه‌ای دربر می‌گیرند که طبیعتا در خدمت توسعه کشور است و در این زمینه برای حمایت از تولید مطلوب‌تر باید فعالیت‌های لجستیک و زنجیره تامین را تسهیل کرد.
شریعتمداری ادامه داد: در همین موضوع استفاده از هوش مصنوعی و بیگ دیتا برای فعالیت‌ها در حوزه زنجیره تامین و ساماندهی لجستیک امر مهمی است و البته در شرکت مگفا کارمقدماتی در این زمنیه صورت گرفته تا با حداقل اطلاعات، خدماتی را ارایه بدهند چرا که ممزوج کردن فعالیت‌های نوین و پیشرفته به خصوص در حوزه آی. تی و آی. سی. تی برای فعالیت‌های لجستیکی کمک کننده است.
توسعه زنجیره تامین و لجستیک در سطح بین المللی
وی با توجه دادن به موقعیت سوق الجیشی کشور برای امر لجستیک افزود: کشور به لحاظ سوق الجیشی در موقعیت ویژه‌ای قرار دارد و اگر این زنجیره تامین و لجستیک را در حوزه بین المللی هم توسعه دهیم می‌تواند در تامین لجستیک دنیا و خروج از سطح بنگاه‌ها و رفتن به سطح منطقه‌ای و بین المللی کمک کند و در دولت هم باید نگاه جدی تری باشد و به نتیجه این موضوع توجه شود.
شریعتمداری تصریح کرد: حتما این مهم باید به موضوع ملی تبدیل شود در این زمینه ایجاد فرهنگ و آموزش و ترویج، جنبه‌های پر اهمیت تری دارد.
وی افزود: در سطوح ملی هم تامین لجستیک برای فعالیت‌های عمومی برای همه فعالیت‌های اقتصادی و حمل و نقل جاده‌ای باید توجه شود چرا که پر ریسک‌ترین و گران‌ترین نوع حمل و نقل در دنیا مهمترین راه حمل و نقل کالا در کشور نیز هست.
تاکید بر توجه به انرژی خورشیدی، بادی وسبز
شریعتمداری با توجه دادن به لزوم تغییر حمل و نقل بار از جاده به ریل و ذخیره منابع انرژی و توجه به انرژی خورشیدی و بادی و سبز گفت: 6.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای حوزه فولاد نیاز هست تا بتوان 110 میلیون تن بار فولاد را از 38 میلیون تن فعلی از جاده به ریل تغییر داده و جان مردم را از حوادث جاده‌ای نجات داد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یاد‌آور شد: می‌توان با همکاری با بنگاه‌های بزرگ و تامین کنندگان نیاز‌های لجستیک ملی به توسعه و بهبود این حوزه کمک کرد یا در نحوه نگهداری بنادر و نحوه انتقال کالااز خشکی به دریا و مصرف کنندگان در سطوح ملی اقداماتی صورت بگیرد.
وی ادامه داد: آموزش و بالا بردن مهارت‌ها وداشتن نگاه درستی به انبار داری و نقل و انتقال با روش‌های بهتر و هزینه‌های کمتر و صحیح‌تر موضوع اصلی بنگاه‌ها نیست و در بنگاه‌های بزرگ هم این امر جزو موضوعات کم اهمیت‌تر است.
شریعتمداری با تاکید بر اهمیت جذب متخصص در این حوزه گفت: بنگاه‌ها برای این دانش احساس نیاز نمی‌کنند و در صورتی که به صورت تضمینی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، بنگاه‌ها بدون دانش مناسب نمی‌توانند موفق شوند و اهداف این موضوع مهم را عملی کنند.