راه اندازی دفتر مشترک توسعه فناوری سلامت

1397/06/26

نشست راه اندازی دفتر مشترک توسعه فناوری سلامت در مرکز رشد (برج فناوری ابن سینا) برگزار شد. مشروح مراسم: ...

دانشگاه صنعتی امیرکبیر و وزارت بهداشت ، درمان و پزشکی دفتر مشترک توسعه فناوری سلامت را در این دانشگاه راه اندازی می کنند .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نشست راه اندازی دفتر مشترک توسعه فناوری سلامت در مرکز رشد (برج فناوری ابن سینا ) این دانشگاه گفت: مقدمات ایجاد دفتر فراهم‌شده و می‌توان با کمک آن فناوری ها را تبدیل به محصول کرده و روی آن سرمایه گذاری کرد .
دکتر مالک نادری افزود: در این چارچوب، تعاملاتی با مجموعه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی آغاز و با توجه به وجود رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه صنعتی کبیر، ارتباطات خوبی با مجموعه بیمارستان های علوم پزشکی برقرار شد اما نیاز بود که این همکاری ها منجسم و هدفمند باشد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با بیان این که توسعه فناوری های سلامت بدون جضور مهندسان امکان پذیر نیست، اظهار داشت: سیستم های هوشمند ، کنترلی و پیشنهادها در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند و طراحی، تولید و کاربرد اینها میسر است.
دکتر حمیدرضا مقیمی یادآوری کرد: بعد از تاسیس مدیریت های فناوری در دانشگاه های علوم پزشکی بویژه دانشگاه شهید بهشتی بحث بر سر این موضوع بود که خود را به دانشگاه فنی و مهندسی نزدیک تر کنیم با توجه به سوابق دانشگاه صنعتی امیر کبیر، تفاهم نامه هایی در این ارتباط امضا و همایش های مشترکی نیز برگزار شد.
وی افزود: در پی این تفاهم نامه و همایش های مشترک مقرر شد دفتر و مرکز فناوری مشترک و یا کانون همبستگی مشتمل بر رشته های علوم پزشکی و فنی و مهندسی ایجاد شود.
مقیمی افزود: با تاسیس این کانون، می توان در تعامل مهندسان و همکاران حوزه سلامت در تاسیس شرکت های دانش بنیان، واحدهای فناور و اجرای پروژ ها و مشکلات در نقل و انتقالات مالی همکاری داشت. این مساله در جلساتی با معاونان وزارت بهداشت و درمان و جلسات دیگر با روسای دانشگاه مطرح می شود.

در این نشست فناوری ها و محصولاتی که در مجموعه برج فناوری دانشگاه صنعتی امیر کبیر انجام شده به حاضران معرفی شد.

********************

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت خبر داد
سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان رونمایی می‌شوند
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت از بارگذاری اطلاعات در سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان و تشکیل انجمن شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و با اعلام اینکه سامانه فوق به زودی رونمایی می‌شود، اضافه کرد: در این سامانه اطلاعات و محصولات شرکت‌های حوزه سلامت معرفی خواهند شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :دکترحسین وطن‌پور در نشست مشترک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و وزارت بهداشت در خصوص ایجاد دفتر مشترک توسعه فناوری سلامت که امروز در مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، با تاکید بر اینکه خواسته‌ها باید تبدیل به مطالبات شود، وارد کننده و فرهنگ را رقیب حوزه سلامت دانست و افزود: همچنین در این حوزه سلامت ریسک و خطر هم وجود دارد که مانعی برای پیشرفت ما محسوب می‌شود؛ بدین صورت که اگر قطعه‌ای در حوزه سلامت تولید می‌شود باید منتظر تست استاندارد، تاییدیه سازمان غذا و دارو، کارآزمایی بالینی و ... باشیم.
وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی فناور علوم پزشکی مشغول انجام کارمهندسی و تعداد زیادی از مهندسینی در حوزه پزشکی فعال هستند بی‌خبری این افراد از کارهای یکدیگر را یادآور شد و تشریح کرد: بحث Trouble shooting یا مشکل‌یابی از معضلات تولید است. اگر در طراحی محصولات مصرف کننده از همان ابتدا در کنار ما باشد مشکلاتمان کمتر خواهد بود.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، مراکز مشترک را فرصت خوبی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیرپزشکی دانست و توضیح داد: در این زمینه زیرساخت‌هایی از قبیل پارک‌ها و مراکز رشد و همچنین فضاسازی‌ها از قبیل ایده بازار و اینوتک انجام شده اما هنوز پیوند بین مراکز برقرار نشده است.
وطن پور با اعلام اینکه از طریق فراخوان نیازهای سلامت کشور را به روز کرده‌ایم، یکی از کارهای دفتر توسعه سلامت را ماموریت محوری عنوان کرد و گفت: سعی داریم مراکز کارهای خود را با ماموریت خاص جلو ببرند.
وی سپس به حوزه سلامت و رسانه‌ها پرداخت و با بیان اینکه معضل اساسی در این خصوص دید وزارت بهداشت نسبت به رسانه‌ها بوده است، ادامه داد: در معاونت تحقیقات سعی کردیم زمینه حمایت از رسانه‌ها را فراهم آورده و در حال حاضر نیز در حوزه رسانه‌های دیجیتال اتفاقات خوبی افتاده است.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت افزود: لازم است که همه شرکت‌ها در معرض سیستم‌های اداری وزارت بهداشت قرار گرفته و این وزارتخانه در جریان کارهای خود قرار دهند.
وطن پور از بارگذاری اطلاعات در سامانه شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و با اعلام اینکه این سامانه به زودی رونمایی می‌شود، اضافه کرد: در این سامانه اطلاعات و محصولات شرکت‌های حوزه سلامت معرفی خواهند شد.
وی با تصریح این نکته که در تولید محصول موفق هستیم اما برای ورود به بازار خسته‌ایم، از تشکیل انجمن شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت خبر داد و گفت: از فرصت‌های اتاق بازرگانی به نفع شرکت‌ها استفاده خواهیم کرد.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه 360 آزمایشگاه آکرودیته مشترک در کشور وجود دارد ثبت اختراعات را یک معضل دیگر دانست و گفت: در حال حاضر پیگیری این موضوع از طریق وزارت دادگستری و قوه قضائیه هستیم. مساله این است که هر طرح باید یک شناسنامه داشته باشد. این در حالی است که در حال حاضر به گواهی شرکت‌ها اعتماد چندانی نداریم.
وطن پور در پایان لزوم نزدیک شدن دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیرپزشکی و در مرحله بعد مراکز تحقیقاتی را یادآور شد و گفت: در حال حاضر ابزارهای ساده وارداتی هستند که این از مشکلات اتاق عمل است. دانشگاه‌ها باید به یکدیگر و ما نزدیک شده و از فناوری‌ها و محصولات یکدیگر با خبر باشند.