هم‌اندیشی کنفرانس شیمی - صنعت

1397/06/21

نشست هم‌اندیشی کنفرانس شیمی - صنعت با رویکرد پساب و پسماند در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

مشروحی از بخش های مختلف این هم اندیشی:


اختصاص 40 درصد اعتبارات شرکت‌های دولتی پرسود به همکاری با دانشگاه‌ها

معاون پژوهش‌وفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های قانونی برای مشارکت دانشگاه‌ها در بخش‌های تحقیق و توسعه صنعتی، گفت:‌ بر اساس تبصره برنامه بودجه امسال، 40 درصد اعتبارات شرکت‌های پر سود به همکاری با دانشگاه‌ها اختصاص داده شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتر حسین حسینی تودشکی در نشست هم‌اندیشی کنفرانس شیمی - صنعت با رویکرد پساب و پسماند با تاکید بر اینکه ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نسبت به سال‌های قبل برداشت‌های متفاوتی در حوزه‌های فناوری داریم، افزود: حرکت در مرزهای دانش و مرتبط با حل معضلات کشور از جمله رویکردهای ما در این حوزه به شمار می‌رود.
تودشکی با بیان اینکه در این راستا تلاش می‌شود تا مشکلات کشور عارضه‌یابی شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر فاصله زیادی میان دانشگاه و بخش صنعت وجود دارد، در حالی‌که در دنیا مدل‌های قوی‌ای برای ارتباط دانشمندان دانشگاهی با صاحب‌نظران بخش‌های صنعتی وجود دارد.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه پیشرفت بخش صنعت در دستان دانشگاهیان است، یادآور شد: اگر ما نمی‌توانیم معضلات بخش‌های صنعتی را حل کنیم، به دلیل آن است که تعاملات درست و مبتنی بر مدل‌های موجود در دنیا ایجاد نشده است.
وی چالش‌های زیست محیطی و آب را از پنج اولویت مهم کشور عنوان کرد و افزود: بر این اساس ما برای رساندن فناوری‌ها به سطح فناوری سه و چهار، ثبت پتنت و توسعه نوآوری و همچنین تجاری‌سازی آماده همکاری هستیم. ضمن آنکه زیرساخت‌های پژوهشی را نیز در معاونت پژوهشی این دانشگاه راه‌اندازی کردیم.
وی از فعال شدن 123 تیم فناور و شرکت دانش‌بنیان در این دانشگاه خبر داد و گفت: بسیاری از این شرکت‌ها و فعالیت آنها مرتبط با بخش‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های دیگر است و موفق به فروش فناوری به بخش‌های صنعتی شده است.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه ما در این دانشگاه تنها به دنبال تعریف و اجرای پروژه‌های کارشناسی ارشد و دکتری نیستیم، خاطرنشان کرد: ما به دنبال انتقال فناوری به بخش‌های صنعت و اجرای پروژه‌های متصل با بخش‌های تحقیق و توسعه صنعت هستیم.
راه‌اندازی بخش‌های تحقیق و توسعه دو بانک بزرگ کشور در دانشکده ریاضیات دانشگاه
وی همچنین با اشاره به زیرساخت‌های قانونی کشور در زمینه توسعه پژوهش در دانشگاه، افزود: در تبصره 9 بند «ط» برنامه بودجه سال جاری بر اختصاص 40 درصد اعتبارات شرکت‌های پر سود دولتی برای اجرای طرح‌ها با مشارکت دانشگاه‌ها تاکید دارد.
وی با تاکید بر اینکه بخشی از این 40 درصد صرف اجرای پروژه‌های دکتری و کارشناسی ارشد می‌شود، افزود: کل رقم این بودجه بالغ بر 1000 میلیارد تومان است که 40 درصد آن 400 میلیارد تومان می‌شود.
به گفته وی، با اجرای این بند قانونی شرکت‌ها بخشی از درآمد خود را در قالب قراردادهای پژوهشی هزینه می‌کنند.
وی همچنین با اشاره به نقش علوم پایه در همکاری با بخش‌های صنعتی، گفت: در حال حاضر بخش‌های تحقیق و توسعه دو بانک بزرگ کشور در دانشکده ریاضیات این دانشگاه تاسیس شده است.
بررسی راهکارهای رفع معضل پساب با همکاری دانشگاه‌ها و صنعت
رییس دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بزرگنمایی مشکلات را موجب افزایش همکاری دستگاه‌ها با دانشگاه‌ها دانست و گفت: با برگزاری کنفرانسی درصدد تبادل تجربیات در زمینه حل معضل پساب صنعتی هستیم.
به گزارشروابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتر وحید حدادی اصل در نشست هم‌اندیشی کنفرانس شیمی -صنعت با رویکرد پساب و پسماند که امروز در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، با اشاره به چالش‌های آب در کشور، افزود: این چالش‌ها در کشور وجود دارد و به اعتقاد من با راهکارهای علمی قابل حل است.
وی با تاکید بر این‌که بزرگنمایی مشکلات موجب هدایت دستگاه‌ها به سمت دانشگاه‌ها می‌شود، اظهار کرد: بر این اساس در اسفند ماه امسال، چهارمین دوره کنفرانس شیمی - صنعت با رویکرد پساب و پسماند در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.
حدادی برگزاری این کنفرانس را زمینه‌ای برای تبادل نظر میان دانشگاهیان و بخش‌های صنعتی دانست و خاطر نشان کرد: برخی از صنایع موفق به رفع معضل پساب شدند که این کنفرانس بستری برای تبادل تجربیات است.
رییس دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانشگاه‌ها را محل تولید و انتقال فناوری دانست و گفت: در حوزه پساب دو موضوع "کدام صنعت موفق به رفع معضل پساب شده" و "کدام مشکل به دست دانشگاه‌ها رفع می‌شود" مطرح است که در این کنفرانس در این خصوص بحث و تبادل نظر می‌شود.
---------------------------

دعوت از شرکتهای دانش‌بنیان در کنفرانس‌های علمی
قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ویژگی‌های کنفرانس‌های علمی گفت: لازم است در کنفرانس‌های علمی از شزکتهای دانش‌بنیان دعوت به عمل آید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتر حسین سالارآملی در نشست هم‌اندیشی کنفرانس شیمی افزود: روند توسعه علمی در کشور روند درست و رو به جلو است.
وی با بیان اینکه برای داشتن یک کنفرانس موفق باید سه شرط اساسی وجود داشته باشد، اظهار کرد: داشتن موضوع مشخص از جمله این ویژگی‌ها است. در حال حاضر تغییرات اقلیم، گرمایش زمین و مدیریت آب از مهمترین چالش‌های جهانی است که این کنفرانس به این معضلات توجه دارد.
سالارآملی داشتن مخاطب و خروجی کنفرانس را از دیگر ویژگی‌های کنفرانس‌های موفق نام برد و افزود: ما در وزارت علوم آمادگی همکاری با این کنفرانس‌ها را داریم.
قائم مقام وزیر علوم تاکید کرد: ما انتظار داریم در کنفرانس شیمی - صنعت با رویکرد پساب و پسماند که اسفندماه امسال برگزار می‌شود، از شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری که در این حوزه فعال هستند، دعوت به عمل آید.

----------------------------

اقدامات کانون ثبت پتنت برای توسعه فناوری‌ و حفظ مالکیت اختراعات

نماینده کانون ثبت پتنت ایران از حضور این کانون در کنفرانس شیمی - صنعت با رویکرد پساب و پسماند خبر داد و گفت: ما در این کنفرانس راهنمایی‌هایی را برای توسعه فناوری‌ها و حفظ مالکیت اختراعات ارائه می‌دهیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : امیرحسین برنایی در نشست هم‌اندیشی کنفرانس شیمی- صنعت با رویکرد پساب و پسماند، با بیان اینکه حلقه گمشده میان بخش‌های صنعت و دانشگاهی وجود دارد، افزود: با برگزاری این کنفرانس در اسفندماه جاری برای اولین بار رویکرد جدیدی به بخش فناوری ایجاد می‌شود که دغدغه بسیاری از صنایع است.
وی با تاکید بر اینکه صنایع خواهان ارائه فناوری‌های کاربردی از سوی دانشگاه‌ها هستند، ادامه داد: صنایع نیازمند فناوری‌های اثبات شده و کارآمد از سوی دانشگاه‌ها هستند؛ از این رو ما سال‌هاست که بحث تکراری ارتباط دانشگاه و صنعت را مطرح می‌کنیم.
برنایی، کانون ثبت پتنت را مرکزی برای ثبت اختراعات و کمک به تجاری‌سازی‌های فناوری عنوان کرد و ادامه داد: این کانون در کنفرانس شیمی نیز با رویکرد ارائه راهنمایی‌های لازم برای تجاری‌سازی فناوری‌ها حضور دارد.
نماینده کانون ثبت پتنت ایران درخصوص حضور این کانون در کنفرانس شیمی توضیح داد: برخی از فناوری‌ها از سوی شرکت‌ها به سایر شرکت‌ها فروخته می‌شود و شرکت‌های خریدار نیز درصدد توسعه این فناوری‌ها هستند. بر این اساس ما در این کنفرانس راهنمایی‌های لازم را برای حفظ مالکیت معنویت آن‌ها و انطباق این فناوری‌ها با استانداردهای دنیا ارائه خواهیم کرد.