توسعه علوم کاربردی رباتیک و هوش مصنوعی

1397/05/20

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :عضو هئیت رئیسه و رئیس لیگ ربات های پرنده فدراسیون جهانی رباتیک فیرا، افزایش چشمگیر تعداد تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقات جهانی رباتیک فیرا 2018 تایوان را برجسته‌ترین اتفاق این دوره از مسابقات دانست.
رقابتهای رباتهای پرنده که از سال ۲۰۱۷ به مسابقات جهانی فیرا اضافه شده است، امسال با رشد چشمگیر تعداد و کیفیت فنی تیمهای شرکت کننده همراه بود. در این دوره از مسابقات در مجموع ۱۰ تیم در دو رشته مسابقه سرعت خودکار و عملیات امداد از ۵ کشور حضور داشتند.
در بخش عملیات امداد، رباتها در یک ماکت از محیط شهری در ابعاد کوچک به رقابت می پردازند. برای کسب حداکثر امتیاز این رباتها باید مسیریابی خودکار به وسیله بینایی ماشین، حمل بسته کمک های اولیه و تصویر برداری هوایی از زوایای مختلف سازه های مرتفع را به صورت خودکار انجام دهد.
در مسابقه سرعت خودکار، ملاک امتیاز دهی زمان طی کردن سریع و خودکار مسیر مسابقه با عبور از موانع موجود در مسیر است. برای کسب بیشترین امتیاز، ربات باید توانایی انجام مانور سریع و سه بعدی بدون برخورد با موانع را داشته باشد.
سطح دانش فنی تیمهای شرکت کننده در این دوره از مسابقات پیشرفت چشم گیری داشته و تمامی تیمها موفق به انجام تعدادی از آیتم های مسابقه به صورت کاملا خودکار شدند. در نهایت در بخش عملیات امداد دو تیم CUG, NPU از کشور چین با انجام ناوبری خودکار موفق به کسب مقام اول و دوم و تیم AUTMAV از دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان پرافتخارترین تیم ایران در این مسابقات با حمل و تحویل خودکار بسته کمک های اولیه موفق به کسب مقام سوم شد. در بخش سرعت مسابقات نیز به ترتیب تیمهای Polytechnic و CUG و NPU موفق به کسب مقام های اول تا سوم مسابقات شدند.
این مسابقات از تاریخ 15 الی 21 مردادماه سال 97 و با حضور 250 تیم دانش آموزی و دانشجویی از 20 کشوردر شهر تایچونگ کشور تایوان برگزار گردید.