تدوین آیین نامه پذیرش دانشجوی خارجی

1397/05/15

چهاردهین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد ... مشروح مراسم:

رئیس سازمان امور دانشجویان:
جذب استاد از کشورهای همسایه/ تدوین آیین نامه پذیرش دانشجوی خارجی

رئیس سازمان امور دانشجویان از تدوین آیین نامه جدید پذیرش دانشجویان غیرایرانی بورسیه خبرداد و گفت: آیین نامه مذکور برای تایید به وزیر علوم ارائه شده است.
به گزارش روابط عمومی دنشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر مجتبی صدیقی در چهاردهین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، بر لزوم استفاده دانشگاه‌ها از ظرفیت‌های موجود برای حرکت به سمت فعالیت‌های بین‌المللی تاکید کرد و گفت: فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نباید فقط به بخش اعزام دانشجو محدود شود، بلکه پذیرش دانشجوی خارجی برگزاری دوره‌های مشترک و تبادلات استاد از دیگر برنامه‌هایی است که می‌شود در این حوزه اجرا کرد.
وی در ادامه بر پرداختن به ضرورت‌های بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها در عرصه‌های درونی و بیرونی تاکید کرد و گفت: خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بخش پذیرش دانشجوی بین‌المللی و آغاز فعالیت‌های دانشگاه‌ها با مراکز خارج از کشور اقدامات خوبی صورت گرفته، در واقع اولین آئین‌نامه پذیرش دانشجوی بین‌المللی هشتم خرداد سال ۶۱ به تصویب رسید براساس آن آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی را شروع کردیم و سپس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین تاسیس و به تدریج امر بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها و جذب دانشجویان خارجی یک وظیفه و هدف در دانشگاه‌ها تلقی شد.
تحصیل بیش از ۲۶ هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه‌های سراسری
صدیقی با اشاره به حضور بیش از ۲۶ هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم گفت: این آمار با احتساب دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت به بیش از ۳۶ هزار دانشجو در آموزش عالی افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر بخش قابل توجهی از اتباع خارجی در ایران از طریق کنکور وارد دانشگاه‌ها می‌شوند و تعداد دانشجویان بورسیه نیز در حال افزایش است.
معاون وزیر علوم در حال حاضر ۴۰ درصد دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کشور در دوره کارشناسی، ۵۰ درصد کارشناسی ارشد، ۱۰ درصد نیز در دوره دکتری مشغول تحصیل هستند و خوشبختانه روند جذب دانشجویان خارجی در مقاطع تحصیلات تکمیلی طی چند سال اخیر افزایش پیدا کرده است.

جذب اعضای هیات علمی و مدرسین کشورهای همسایه به عنوان بورسیه
صدیقی با تاکید بر برنامه وزارت علوم برای بورسیه هدفمند، گفت: تمرکز جدی ما جذب اعضای هیات علمی از کشورهای همسایه است که آن‌ها به عنوان متقاضیان بورس محسوب شوند و خوشبختانه امسال بیش از دو برابر این افراد متقاضی دریافت بورس در کشور هستند و ما در جذب اعضای هیات علمی و مدرسین کشورهای همسایه موفق بوده‌ایم.
وی اظهار داشت: سازمان امور دانشجویان از تلاش‌های دانشگاه‌ها برای جذب دانشجویان غیر بورسیه حمایت خواهد کرد ضمن این که در حال حاضر ۴۱ دانشگاه کشور در سطح پذیرش دانشجوی خارجی فعال هستند.
راه‌اندازی مراکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌ها
به گفته دکتر صدیقی، وزارت علوم مخالفتی با راه‌اندازی مراکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌ها ندارد به شرطی که هزینه و فایده راه‌اندازی این مراکز بر عهده خود دانشگاه‌ها باشد.
وی از تاسیس ۱۱ مرکز کنسولی دانشجویان خارجی در کشور خبر داد و گفت: این آمادگی را داریم که در هر منطقه‌ای تعداد دانشجویان خارجی به بیش از ۲۰۰ نفر برسد.
صدیقی همچنین با اشاره به جذب دانشجویان غیرایرانی بورسیه گفت: آیین نامه جدید پذیرش دانشجویان بورسیه غیرایرانی تدوین و برای تایید به وزیر علوم تحقیقات و فناوری ارایه شده است. در این آیین نامه به موسسات پذیرنده دانشجو و شرایط آن نیز اشاره شده است.

*******************
رئیس دانشگاه خبر داد:
آمار اعضای هیات علمی بازنشسته و جذب شده دانشگاه صنعتی امیرکبیر

رئیس دانشگاه امیرکبیر از جذب ۹۱ عضو هیات علمی طی سه، چهار سال گذشته خبر داد و گفت:همچنین ۸۲ استاد این دانشگاه طی این سه، چهار سال بازنشسته شده اند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : در چهاردهمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد ، در حال حاضر سیاست ها و مسائل بین الملل روی بخشی از کار دانشگاه ها اثر می گذارد. این همایش در مقطع خوبی برگزار شده و امیدوارم تمهیدات لازم در این همایش اتخاذ شود و اثرات منفی شرایط موجود به حداقل برسد تا ما بتوانیم در جاهایی از فرصت ها استفاده کنیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۴ هزار دانشجو و حدود ۵۵۰ استاد داریم که هر دو متغیر است. در مهر سال گذشته ۱۴ هزار و ۵۰۰ دانشجو داشتیم که هر چه به سمت شهریور می رود با توجه به اینکه دانشجویان فارغ التحصیل می شوند این عدد متغیر شده و به ۱۴ هزار دانشجو می رسد.
وی ادامه داد: اساتید ما نیز تعدادشان متغیر است در سه تا چهار سال گذشته ما ۹۱ استاد جذب کرده ایم. این در حالی است که در همین مدت ۸۲ استاد ما بازنشسته شده اند. به ویژه که در اسفند ماه سال گذشته ۳۰ استاد ما بازنشسته شدند. در حال حاضر ۵۲۵ استاد داریم.
معتمدی تصریح کرد: البته این موضوع این حسن را دارد و ما می توانیم از نیروی جوان استفاده کنیم که این نیرو می تواند در بخش بین الملل بسیار اثرگذار باشد.
وی ادامه داد: از زمانی که مسئولیت من در این دانشگاه شروع شد بحث های بین الملل را پیگیری کردیم و برای آن برنامه های اجرایی دقیقی تهیه شد. یکی از برنامه های مهم ما رسیدن به ۲۰۰ و یا ۱۰۰ دانشگاه رتبه اول دنیا است که البته این کار ساده ای نیست. دانشگاه ما دارای نقاط قوتی است به طوری که در رتبه بندی QS در بخش پژوهش رتبه ۲۸ را کسب کرد و ما باید ضعف هایمان را در بخش های بین الملل جبران کنیم و رتبه های بالاتری به دست بیاوریم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: ما در بخش بین الملل فعالیت های زیادی انجام داده ایم، رشد ما دو برابر شده اما باید فعالیت های بیشتری در این زمینه انجام داد، یکی از کارهایی که ما در این زمینه انجام دادیم این بود که معاونت بین الملل ایجاد کردیم و دو معاونت خود را ادغام کردیم که جوابی که از آن گرفتیم مثبت بود. در بخش جذب دانشجوی خارجی فعالیت های خوبی انجام دادیم در حال حاضر ۲۳۰ الی ۲۴۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول تحصیل هستند که تعداد دانشجویان خارجی ما در حال حاضر دو برابر شده است.
معتمدی افزود: در بخش همکاری اساتید خارجی با دانشگاه نیز رشد بسیار خوبی داشته ایم. ۲۰ استاد و همکار خارجی داریم اما باید تعداد این اساتید نیز افزایش یابد. در بخش مقالات بین المللی خوب حرکت کرده ایم. چهار مقاله به ازای هر استاد در این دانشگاه ارائه می شود و فکر می کنم در این زمینه مقام اول را در کشور داریم به لحاظ کیفی نیز باید اساتید و دانشجویان دکتری را تشویق کنیم که در این زمینه فعالیت کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به دیگر فعالیت هایی که در بخش بین الملل در این دانشگاه صورت گرفته است، اشاره کرد و گفت: از برنامه های دیگری که در حال اجراست تمرکز بر روی تفاهم نامه های بین المللی است که برنامه ما تبدیل این تفاهم نامه ها به قرارداد است.
وی ادامه داد: ما باید با تمام دانشگاه های خوب اروپا ارتباط برقرار کنیم و البته با بهترین دانشگاه های اروپا همکاری داریم که برخی از آنها جزو صد دانشگاه برتر هستند البته آنها خود نیز برای ارتباط با دانشگاه ما اشتیاق دارند با توجه به اساتید و دانشجویان خوبی که دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارد دانشگاه های خوب دنیا برای ارتباط با آن مشتاق هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: امیدوارم با توجه به وضعیت موجود و مشکلاتی که وجود دارد بتوانیم گام های اساسی در حوزه بین الملل برداریم.