اظهارات رئیس دانشگاه در نشست خبری

1395/12/25

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر: ماهواره پیام امیرکبیر کاملا آماده پرتاب است

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره آخرین وضعیت ماهواره پیام (آت ست) که دهه فجر امسال با حضور رییس جمهوری رونمایی شد، گفت: این ماهواره آماده پرتاب است ولی از آنجا که قرار است توسط یک پرتابگر داخلی عازم فضا شود، منتظر اعلام آمادگی از طرف پرتابگر هستیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سید احمد معتمدی در نشست مطبوعاتی اظهار داشت: ماهواره ها قبل از پرتاب باید در اتاق تمیز قرار بگیرند و سپس برای پرتاب به پرتابگر منتقل شوند و ماهواره پیام هم باید پس از نهایی شدن زمان پرتاب، به اتاق تمیز انتقال یابد و مراحل لازم را طی کند که خود این امری زمان بر است.
وی با بیان اینکه ماهواره های دانشگاهی اغلب در مدار پایین (لئو) و با فاصله اندکی از کره زمین حرکت می کنند، گفت: ماهواره های مخابراتی که از تکنولوژی پیچیده ای برخوردارند در مدارهای بالا و در فاصله 36 هزار کیلومتری زمین به صورت ثابت نسبت به زمین قرار می گیرند و حرکت آنها متناسب با حرکت زمین است.
معتمدی خاطرنشان کرد: فناوری ماهواره های دانشگاهی و مخابراتی اصلا قابل مقایسه نیست و ما تازه اول راه هستیم و به طور طبیعی، یک دانشگاه به تنهایی نمی تواند ماهواره مخابراتی طراحی و تولید کند.
وی به برنامه سازمان فضایی ایران برای ساخت ماهواره های بالای 100 کیلوگرم اشاره کرد و گفت: این ماهواره برای کاربردهایی مانند سنجش از راه دور خواهد داشت و در قالب یک طرح بزرگ ملی و با مشارکت چندین دانشگاه اجرا می شود که امیدواریم سال آینده شاهد انعقاد قراردادهای مربوطه باشیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آغاز عملیات اجرایی طرح ازدیاد برداشت از میدان های نفتی را یکی دیگر از دستاوردهای این دانشگاه در جهت همکاری با صنعت طی سال 95 ذکر کرد و گفت: این طرح با مشارکت 9 دانشگاه و مرکز پژوهشی کشور برگزار می شود و یک طرح کاملا عملیاتی و کاربردی در صنایع بالادستی نفت است و صنعتی امیرکبیر، اولین دانشگاهی بود که طرح خود را ارائه داده و با وزارت نفت قرارداد همکاری امضا کرد.
وی افزود: دانشگاه دلف هلند را نیز به عنوان مشاور خارجی خود در این طرح انتخاب و معرفی کرده ایم و امسال همچنین دو قرارداد مهم در حوزه صنایع پایین دستی نفت داشتیم که با حضور وزیران علوم و نفت به امضا رسید.
به گفته معتمدی، میزان اعتبارات پیش بینی شده برای یکی از این طرح های پایین دستی به 70 میلیارد تومان می رسد که در فازهای مختلف به اجرا درخواهد آمد.
وی به کاهش حجم قراردادهای دانشگاه امیرکبیر با صنعت از سال 90 به بعد اشاره کرد و گفت: بخشی از این کاهش به وضعیت اقتصادی کشور و بخشی به خاطر تمرکز بیش از حد دانشگاه به تولید مقاله مربوط می شد که خوشبختانه این رشد منفی از سال 94 متوقف شد و امسال نیز شاهد رشد قابل توجهی در این بخش بودیم که هنوز رقم های نهایی آن استخراج نشده است.
**تکلیف طرح های کلان ملی کشور در سال 96 تعیین شود
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر وضعیت اجرای طرح های کلان ملی را نامناسب توصیف کرد و گفت: به دلیل مشکلات و محدودیت های مالی، طی چندسال گذشته عملا بودجه ای به طرح های کلان ملی تزریق نشده و تزریق نشدن اعتبار، عملا به معنای توقف طرح است.
دانشگاه صنعتی امیرکبیر در 16 طرح از مجموع 46 طرح کلان ملی کشور، نقش دارد که مسوولیت اجرای هفت طرح مستقیما برعهده این دانشگاه است.
معتمدی از شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) درخواست کرد که در سال 96 تصمیم جدی برای طرح های کلان ملی بگیرد و اگر قرار است یک طرح، ادامه داشته باشد از آن حمایت کند و اگر قرار است طرحی متوقف شود دستور توقف آن صادر شود.
**الزام صنعتی امیرکبیر به قرار گرفتن در جمع 200 دانشگاه برتر دنیا
وی به بخشنامه معاون اول رییس جمهوری مبنی بر انتخاب 5 دانشگاه ایران و الزام آنها برای قرار گرفتن در جمع 200 دانشگاه برتر دنیا در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: این بخشنامه به سازمان مدیریت و وزارت علوم ابلاغ شد و این وزارتخانه از دانشگاه ها خواست برنامه های خود را ارسال کنند و روز گذشته، به ما اعلام شد که صنعتی امیرکبیر، به عنوان یکی از این 5 دانشگاه هدف انتخاب شده است.
معتمدی این مسوولیت را سنگین ولی مایه افتخار دانست و گفت: دانشگاه امیرکبیر در سال 95 براساس رتبه بندی پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) رتبه اول را در میان دانشگاه های صنعتی کشور کسب کرد، در رتبه بندی بین المللی لایدن نیز رتبه اول کشور را داشت و برای اولین بار در رتبه بندی شانگهای وارد شد.
وی از انتشار دو هزار و 18 مقاله در سال 2015 توسط اعضای هیات علمی دانشگاه امیرکبیر در پایگاه 'وب آو ساینس' خبر داد و بیان داشت: به لحاظ کیفیت نیز رشد خوبی داشته ایم و هفت نفر از استادان ما جزء دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.

******************
کمترین امتیاز دانشگاه های ایران در رتبه بندی های جهانی در روابط بین الملل است

معتمدی با بیان اینکه دانشگاه های ایران، اغلب در رده 300 تا 500 برتر جهان هستند که رتبه خوبی محسوب نمی شود، گفت: با وجود رتبه خوب ما در تولید علم، آموزش و قراردادهای صنعتی و دیگر شاخص های علمی پژوهشی، جایگاه دانشگاه های ایران در رتبه بندی های جهانی چندان مطلوب نیست و ضعف ارتباطات بین المللی، عامل اصلی این قضیه است.
وی به اقدامات دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور رفع این نقیصه و تقویت ارتباطات بین المللی اشاره کرد و اظهار داشت: طی یکی دوسال گذشته، همکاری های خوبی با کشورهای فرانسه، آلمان، هلند و عراق داشته ایم که انعقاد قراردادهای همکاری، اجرای دوره های بین المللی مشترک، تبادل استاد و دانشجو از نتایج آنها بوده است.
رئیس دانشگاه های صنعتی امیرکبیر درباره وضعیت دیگر شاخص های آموزش عالی در این دانشگاه نیز گفت: پیش از این، نسبت دانشجویان کارشناسی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه، 40 به 60 بود که با توجه به نیازها و تقاضای جامعه، سعی کردیم نسبت دانشجویان کارشناسی را افزایش دهیم که اکنون این میزان، 5 درصد زیادتر شده است و به نسبت 45 به 55 رسیده ایم.
وی توضیح داد: هرچند دانشجویان تحصیلات تکمیلی، خروجی بهتری برای دانشگاه دارد ولی باید درنظر گرفت که بسیاری از استعدادهای جوان کشور به دلیل محدودیت ظرفیت دانشگاه های برتر کشور، پشت کنکور می مانند و باید برای آنها فکری کرد.
معتمدی خاطرنشان کرد: اکنون حدود 13 هزار و 500 دانشجو در دانشگاه امیرکبیر تحصیل می کنند و شمار اعضای هیات علمی دانشگاه به 552 نفر رسیده است که 285 نفر آنها استاد و دانشیار، 237 نفر استادیار و 30 نفر مربی هستند.
افزایش 15 درصدی ظرفیت خوابگاهی دانشجویان در سال جاری
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از افزایش 15 درصدی ظرفیت خوابگاهی دانشجویان این دانشگاه در سال جاری خبر داد و گفت: اگرچه اقدامات خوبی در عرصه خوابگاههای دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در سال 95 صورت گرفته است اما براساس برنامه ششم توسعه سعی می‌کنیم 100 درصد خوابگاه‌های این دانشگاه را ارتقاء بدهیم.
دکتر سیداحمد معتمدی دو چشم‌انداز اصلی این دانشگاه را تشریح کرد و گفت: براساس برنامه راهبردی رسیدن به 100 دانشگاه برتر جهان تا سال 1404 و حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین دو چشم‌انداز اصلی و آتی دانشگاه امیرکبیر است که سعی می‌کنیم این دو هدف در سال آینده با تلاش بیشتری پیگیری شود. اگرچه این دانشگاه در اکثر شاخص‌های ملی رتبه اول منطقه را از آن خود کرده است اما برنامه ما این است که در سطح جهانی نیز جایگاه قابل قبولی به دست بیاوریم.