طراحی ماسک‌های معطر دارویی

1397/04/9

محققان دانشکده مهندسی نساجی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی ماسک های معطر دارویی با خاصیت رهایش کنترل شده با استفاده از ترکیبات دندریمر شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکترسمیه اکبری هیات علمی دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص طرح «معطر سازی لایه الکتروریسی برای استفاده درماسک ها با استفاده از ترکیبات دندریمر» خاطر نشان کرد: موفق شدیم که یک لایه موثر برای استفاده در ماسک ها با خاصیت معطر سازی کنترل شده شده طراحی کنیم.
وی با بیان اینکه از ترکیباتی استفاده کرده ایم که باعث ماندگای عطر در ماسک می شود، عنوان کرد: طی تحقیقاتی که انجام داده ایم، عطر به مدت سه هفته در ماسک باقی می ماند.
به گفته اکبری، در این ماسک ها از عصاره های مختلفی استفاده شده و خاصیت درمانی دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه نمونه داخلی ماسک معطری که خاصیت رهایش کنترل شده داشته باشد وجود ندارد، عنوان کرد: این نوع ماسک خاصیت آنتی باکتریال نیز دارد و می تواند ذرات آلاینده را راندمان بالا جداسازی کند و مانع ورودآن به دستگاه تنفسی افراد شود.
وی بیان داشت: در حال حاضر این ماسک ها قرار است با همکاری یک شرکت دانش بنیان وارد بازار شود.
استاد دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ثبت اختراع داخلی آن انجام شده است و ثبت اختراع در اداره ثبت آمریکا نیز در حال بررسی است.