برگزاری پانزدهمین همایش مهندسی معدن

1397/03/2

پانزدهمین همایش علمی مهندسی معدن با هدف آینده معدنکاری در ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اقدامات این دانشگاه برای ایجاد دانشگاه نسل سوم، گفت:‌ به منظور ماموریت‌گرا کردن دانشکده‌ها و پردیس‌های این دانشگاه پردیس گرمسار با توجه به قرار گرفتن در منطقه کویری پیشنهاد شد در حوزه معدن فعال شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سیداحمد معتمدی در پانزدهمین همایش مهندسی معدن با ابراز خرسندی از اینکه دانشجویان در برنامه‌های فوق برنامه شرکت می کنند، افزود: شرکت دانشجویان در چنین برنامه هایی آنها را برای ورود به بازار کسب و کار آماده می کند و موجب می شود آنها مدیران بهتری شوند.
وی معدن و منابع نفت و گاز را از جمله ثروت های کشور نام برد و اظهار کرد: بر این اساس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از قدیمی ترین دانشکده های این دانشگاه است و فعالیت خود را از سال 1353 آغاز کرده است.
معتمدی با تاکید بر اینکه هر یک از دانشکده های این دانشگاه نقش خاصی در حوزه های تخصصی خود دارد، خاطر نشان کرد: اگر دانشکده مهندسی معدن تقویت نشود لطمه ای به سطح ملی وارد می شود چون تعداد دانشکده های مهندشی معدن در کشور معدود هستند.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در این راستا برنامه راهبردی دانشگاه را در سال 1393 مورد بازنگری قرار دادیم. در این بازنگری رویکرد ما "بازار محور" بوده است؛ چرا که متاسفانه یکی از چالش های دانشگاه های ما نداشتن رویکرد بازار محور است.
وی با تاکید بر اینکه این چالش را در همه رشته های دانشگاهی شاهد هستیم، اضافه کرد: علاوه بر آن مشاهده می شود که در بسیاری از پروژه های تحقیقاتی نیاز به متخصصان رشته های مختلف داریم از این رو در بازنگری برنامه راهبردی دانشگاه موضوع همکاری میان رشته ای مد نظر قرار گرفته است.
معتمدی با بیان اینکه در فاز اول این امر در برنامه های آموزشی دوره های کارشناسی آغاز شده است، خاطر نشان کرد: در فاز دوم رشته های دوره های تحصیلات تکمیلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تبدیل شدن دانشگاه به دانشگاه نسل سوم را از دیگر رویکردهای برنامه راهبردی دانشگاه نام برد و یاداور شد: در این راستا اقدام به راه اندازی مرکز نواوری ابن سینا کردیم و در حال حاضر 120 واحد فناوری در آن مستقر شده است.
وی تجربیات کسب شده در ایجاد این مرکز را موفقیت آمیز خواند و ادامه داد: هدف ما این است که در کنار آموزش و پژوهش، دانشجویان فنون لازم را در حوزه تحصیلی شان نیز بیاموزند تا فارغ التحصیلان بتواند با کار گروهی و خلاقیت خود، اقدام به تولید ثروت کنند.
معتمدی با اشاره به پردیس های ایجاد شده این دانشگاه در برخی از استان ها گفت: پردیس گرمسار این دانشگاه در منطقه کویری واقع شده است از این رو پیشنهاد شد که این منطقه در حوزه معادن و آب های زیر زمینی فعال شود.
دکتر همایون کتیبه رییس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در پانزدهمین همایش مهندسی معدن با بیان اینکه این همایش به مناسبت روز ملی معدن برگزار می‌شود، افزود: این همایش از 15 سال گذشته به همت اساتید و دانشجویان رشته‌های مرتبط با مهندسی معدن در این دانشگاه برگزار می‌شود.

حمایت سازمان زمین شناسی از پایان‌نامه‌های دوره‌های ارشد و دکتری
رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی افزایش سرعت اکتشاف، کاهش هزینه‌ها و ارتقا بهره وری را از رویکردهای این سازمان در زمینه اکتشاف معادن عنوان کرد و گفت‌: در این راستا از ایده دانشجویان دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد حمایت می‌شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :دکتر راضیه لک در پانزدهمین همایش مهندسی معدن افزود: برای اکتشاف مواد معدنی نیاز به لایه‌های اطلاعاتی زیادی چون زمین‌شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک هوایی، نقشه‌های گسل‌ها و چینه‌ها،‌سازندهایی که در برگیرنده معادن هستند و زمین شناسی زیر سطحی است.
وی تولید اطلاعات پایه در حوزه زمین شناسی را از وظایف این سازمان نام برد و با بیان اینکه سازمان زمین شناسی از 58 سال گذشته اقدام به تولید اطلاعات پایه کرده‌ است، خاطر نشان کرد: تا به امروز تنها به اکتشافات مواد معدنی سطحی پرداخته شده و هرگز به اکتشافات عمقی ورود نکردیم از این رو سازمان زمین شناسی برنامه‌هایی برای اکتشافات مواد معدنی پنهان و لایه‌های عمیق‌تر زمین با استفاده از فناوری‌های به روز دنیا دارد.
لک، استفاده از نقشه‌های ژئوفیزیک هوایی را از جمله فناوری‌های مورد نیاز در این زمینه نام برد و ادامه داد: با استفاده از این فناوری قادریم ذخایر معدنی موجود در لایه‌های زیرین زمین را شناسایی و مناطق امیدبخش را در این حوزه معرفی کنیم از این رو اقدام به انتشار تصاویر ژئوفیزیک هوایی خواهیم کرد.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه این تصاویر از طریق پایگاه داده‌های زمین شناسی در اختیار فعالان این حوزه قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: در سال‌های اخیر در زمینه ارتباط دانشگاه و صنعت صحبت‌های زیادی شده است و شاهدیم که دانش به روز در حوزه معدن و زمین شناسی در دانشگاه‌ها متمرکز شده و از سوی دیگر بخش صنعت نیازمند این دانش است و در این راستا اگر از این دانش و همچنین رساله‌های دکتری و پایان نامه‌های دوره کارشناسی ارشد بهره نبریم این بخش صنعت است که ضرر می‌کند.
وی از برنامه‌های سازمان زمین شناسی برای حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی خبر داد و اظهار کرد: بر این اساس در صورتی که دانشجویان ایده‌ای در حوزه‌های مربوط داشته باشند مورد حمایت این سازمان قرار خواهد گرفت.
لک، افزایش سرعت اکتشاف، کاهش هزینه‌ها و ارتقا بهره وری را از رویکردهای این سازمان در زمینه اکتشاف معادن عنوان کرد و ادامه داد: انتظار داریم در این زمینه‌ها دانشجویان وارد حوزه‌های ساخت و طراحی ‌تجهیزات شوند و ما نیز از این ایده‌ها حمایت خواهیم کرد.
رییس سازمان زمین شناسی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر را دانشگاه صنعتی مادر توصیف کرد و خطاب به اساتید درخواست کرد تا زمان بیشتری را برای رسیدگی به امور پژوهشی دانشجویان اختصاص دهند.

********************
کاهش هزینه‌های تمام شده تولید عناصر استراتژیک در گره توسعه سرمایه‌گذاری‌ها
عضو هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه 70 درصد از 8 هزار میلیارد دلار گردش مالی اقتصاد منابع طبیعی مربوط به 7 عنصر می‌شود گفت: آمارها نشان می‌دهد هزینه تولید عناصر استراتژیک در کشور بیش از دنیا است که برای ارتقا جایگاه صنعت معدن نیازمند سرمایه گذاری‌های بیشتر هستیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :دکتر اردشیر سعد محمدی در پانزدهمین همایش مهندسی معدن میزان استخراج مواد معدنی در دنیا را سالانه 17 میلیارد تن ذکر کرد و افزود: از 8 هزار میلیارد دلار گردش مالی که در بخش اقتصاد منابع طبیعی مربوط به معدن صورت می‌گیرد 2200 میلیارد دلار مربوط به بخش معدن است به این معنی که 27 درصد گردش مالی این حوزه به معدن اختصاص دارد.
وی با تاکید بر اینکه 70 درصد از 8 هزار میلیارد دلار گردش مالی اقتصاد منابع طبیعی مربوط به 7 عنصر می‌شود، اظهار کرد: 43 درصد از این میزان گردش مالی مربوط به عنصر "فولاد" است. سالانه یک میلیارد و 660 میلیون تن فولاد در دنیا تولید می‌شود که از این میزان 880 تن در کشور چین تولید می‌شود.
سعد محمدی تولید سالانه فولاد در کشور را 22 میلیون تن عنوان کرد و ادامه داد: واحدهای تولید فولاد در دنیا کمتر از 50 میلیون تن نیست و این در در حالی است که کل تولیدات سالانه کشور 22 میلیون تن است و اگر ایران بخواهد جایگاه فعلی خود را در این حوزه ارتقا دهد باید رویکردهای خود را تغییر دهد.
عضو هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در افق 1404 میزان تولید فولاد کشور باید به 550 میلیون تن برسد، رسیدن به این هدف را مستلزم سرمایه گذاری 13 میلیارد یورویی دانست ضمن آنکه نیاز به توسعه زیر ساخت‌هایی چون زیر ساخت ریلی داریم.
به گفته وی در حال حاضر 12 هزار کیلومتر خطوط ریلی داریم که بر اساس برنامه ششم توسعه این میزان باید به 25 کیلومتر برسد یعنی 13 هزار کیلومتر ریل گذاری جدید مورد نیاز است.
سعد محمدی ادامه داد در سنگان 17.5 میلیون تن کنستانتره تولید می‌شود که تنها 5 میلیون تن آن جابه جایی ریلی داریم و برای امکان بیشتر باید از جا به جایی جاده‌ای استفاده شود که نیازمند جاده سازی بیشتر هستیم.
وی دومین عنصر را "زغال سنگ" دانست و یادآور شد: از 7 میلیارد و 600 میلیون تن زغال سنگ تولید شده در دنیا 3 میلیارد و 500 میلیون تن آن در کشورچین تولید شده است در حالی که تولید سالانه ایران به 2 میلیون تن نمی‌رسد.
عضو هیات عامل ایمیدرو تولید سالانه "مس" در دنیا را 23 میلیون تن ذکر کرد که این میزان در ایران کمتر از 20 هزار تن (یک درصد تولید جهانی) است و یادآور شد: میزان تولید آلومینیوم به عنوان فلز خاص در کشور 1.5 میلیون تن است در حالی که کشورهای حاشیه خلیج فارس 5 میلیون تن تولید می‌کنند.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به هزینه‌ تمام شده عناصر تولید شده در کشور، اظهار کرد: هزینه تمام شده تولید سرب و روی در دنیا بین 1350 تا 1400 دلار ولی این میزان در ایران بالغ بر 2 هزار دلار می‌شود ضمن آنکه هزینه تمام شده مس در ایران بیش از 4 هزار دلار است که این میزان در دنیا 2700 دلار می‌شود.
سعد محمدی تاکید کرد: اگر قرار است جایگاه صنعت معدن در کشور ارتقا یابد نیازمند سرمایه گذاری‌های بیشتری هستیم.
مهندس نادعلی اسماعیلی رییس سازمان نظام مهندسی ایران نیز در این همایش، زمین‌شناسی را یکی از علوم پایه اکتشافات معدنی دانست و گفت:ولی این بخش و همچنین بخش معدن در کشور مغفول مانده است که در دوره ریاست جدید سازمان زمین‌شناسی به این علم توجه بیشتری شد.
وی حذف بوروکراتیک را یکی از الزامات توسعه فعالیت‌های معدنی نام برد و اظهار کرد: اخیرا نقشه راه معدن به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که امیدواریم این نقشه بتواند بخشی از مشکلات موجود در حوزه معدن را کاهش دهد.
اسماعیلی با بیان اینکه بخش معدن عملکرد خوبی داشته و توانسته چرخ اقتصادی کشور را بچرخاند، یادآور شد: همزمان با شدت یافتن تحریم‌ها توانستیم ماده معدنی "ید" را تولید کنید و امروزه به یکی از تولید کنندگان و صادر کنندگان این ماده معدنی هستیم.
رییس سازمان نظام مهندسی با تاکید بر اینکه باید نحوه تامین ید در کشور الگو قرار گیرد، یادآور شد: با استفاده از این الگو می‌توانیم وارد سایر حوزه‌های مواد معدنی شویم.