انعقاد 170 ميليارد ريال قرارداد پژوهشي

1395/09/29

معاون پژوهشي و فناوري دانشگاه صنعتي اميركبير گفت: با وجود اينكه سال گذشته، يكي از بدترين سالها به لحاظ بودجه كشور بود ولي ما بسيار موفق تر از سالهاي قبل عمل كرديم و طبق آخرين گزارش ها، در حال حاضر تا آذرماه حجم قراردادهاي ما به 17 ميليارد تومان رسيده و جذب بسيار خوبي هم داشته ايم.
دكتر "مسعود برومند" در مراسم تجليل از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتي اميركبير افزود: معتقديم حتي در سالهايي كه مشكل بودجه داريم كساني كه خوب كار كنند مي توانند خوب بدرخشند.
وي عملكرد دانشگاه صنعتي اميركبير در برقراري ارتباط با صنعت را موفقيت آميز توصيف كرد و گفت: در حوزه ارتباط با صنعت موفق شديم پروژه هاي بزرگتري را جذب كنيم و پروژه هاي تيمي و گروهي را افزايش دهيم.
برومند ادامه داد: ارتباط بسيار خوبي با وزارت نفت برقرار كرده ايم و از نظر اين وزارتخانه، جزء دانشگاه هاي رديف اول هستيم و بهتر از بقيه عمل كرديم و با وجود مشكلات اجرايي، روند كارها به خوبي جلو مي رود.
وي با استناد به گزارش اخير كانون پتنت ايران گفت: دانشگاه صنعتي اميركبير در زمينه تقاضا و تاييده ثبت پتنت، بالاتر از ديگر دانشگاه ها قرار دارد.
معاون پژوهشي دانشگاه صنعتي اميركبير، رشد فعاليت هاي دانشگاه در حوزه هاي نوآوري و تجاري سازي را قابل قبول خواند و گفت: اكنون حدود 43 شركت در مركز رشد و پيش رشد و مديريت نوآوري ما مستقر هستند كه از ميان آنها، 8 شركت دانش بنيان هستند كه اعضاي هيات علمي و دانشجويان ما ايجاد كرده اند.
به گفته وي، يك شركت دانش بنيان نيز در مركز رشد دانشگاه مستقر شده است كه دانشجويان و اعضاي هيات علمي آن اميركبيري نيستند ولي زير چتر حمايتي دانشگاه قرار دارند و حدود 10 شركت نيز مستقر نشده اند ولي از حمايت دانشگاه صنعتي اميركبير برخوردار هستند.
برومند درباره فعاليت واحدهاي پژوهشي نيز گفت: اين واحدهاي رشد خوبي در گرفتن پروژه داشته اند ولي اتفاقات خوبي كه در حوزه پژوهش افتاده است به معناي نبود مشكل در اين حوزه نيست.
وي خاطرنشان كرد: يكي از كارهاي الزام آور در دانشگاه، تشكيل تيم هاي اجرايي است كه از تعداد و كيفيت لازم برخوردار باشند تا بتوانند قراردادهاي بزرگ منعقد كنند و در برخي حوزه هاي تحقيقاتي مانند آب و سلامت، فعاليت هاي گروهي خوبي صورت گرفته است و در زمينه ايمني نيز در حال شكل گيري است و بقيه واحدهاي پژوهشي نيز بايد در زمينه تيم سازي، به صورت جدي تر وارد عمل شوند.
برومند تصريح كرد: در بحث فرآيندها و روش اجراي پروژه ها بايد بپذيريم كه استانداردهاي جهاني حاكم است و نحوه كارمان را مبتني بر استانداردهاي بين المللي قرار دهيم تا بتوانيم با ديگران در دنيا كار كنيم
وي درخصوص وضعيت زيرساختهاي فيزيكي دانشگاه نيز گفت: برج فناوري واقع در كوچه بالاور به اسم "ابن سينا" مزين شد كه به زودي افتتاح مي شود و اميدواريم در مراسم افتتاح، اعتبارات لازم براي ساخت 5.5 طبقه بالاي برج را از مسوولان بگيريم.
عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي اميركبير از اتمام ساخت و آغاز به كار اتاق تميز دانشگاه در كنار درب ورودي خيابان وليعصر خبر داد و گفت: ايجاد يك مركز اطلاع رساني در لابي كتابخانه نيز در دستوركار ما قرار داشت كه خوشبختانه با سرعت خوبي درحال اجراست تا قبل از پايان امسال آماده خواهد شد.
وي بيان داشت: تامين زيرساخت در زمينه امكانات و ابزار، هنوز يك مشكل اساسي در دانشگاه است و چشم انداز ما اين بود كه كوچه البرز و هرآنچه تا خيابان وليعصر ادامه پيدا مي كند بايد بخش پژوهشي دانشگاه شود و در اين محدوده، فقط ساختمانهايي باشد كه در آنها واحدهاي پژوهشي و شتاب دهنده ها شكل بگيرند ولي به خاطر محدوديت هاي بودجه اي، اين با كندي جلو مي رود.
برومند افزود: در بحث بودجه، همه دانشگاه ها مثل ما با مشكل روبه رو هستند زيرا بودجه پژوهشي علاوه بر ناچيز بودن، از توزيع مناسبي برخوردار نيستند و هميشه اولويت هاي ديگري بر بودجه پژوهشي وجود دارد و اين چالش همه دانشگاههاست.
وي توفيقات به دست آمده در دانشگاه صنعتي اميركبير در سال 95 را حاصل تلاش و زحمت همه دانشگاهيان اين مجموعه عنوان كرد و گفت: در مراسم هفته پژوهش، مجبور بوديم از تعداد اندكي تجليل كنيم و با مشكل زياد توانستيم برگزيده ها را انتخاب كنيم چون انتخاب از ميان بهترين ها هميشه سخت است.