برنامه‌ریزی برای رسیدن به تجارت کم کربن

1395/09/29

رئیس کنفرانس بین المللی تجارت کم کربن گفت: برای رسیدن به تجارت کم کربن نیازمند برنامه ریزی یکپارچه هستیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :دکتر رضا مکنون در اولین کنفرانس بین المللی تجارت کم کربن که در سالن همایش های دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد با اشاره به ضرورت اصلاح برخی امور برای رسیدن به تجارت کم کربن افزود: جلوگیری از ایجاد چاه های غیر مجاز، اصلاح محدوده طرح ترافیک وحرکت به سمت الگوهای جدید باید در دستور فعالیت قرار گیرد.
وی گفت: در اواخر سال های 2015 و 2016 برگزاری کنوانسیون پاریس و تلاش برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار موجب شد که جهت گری آینده تغییر کند.
مکنون ادامه داد: سه سال گذشته در همایشی با حضور جهاد کشاورزی، محیط زیست و وزارت نیرو در زمینه گازهای گلخانه ای مبالاتی صورت گرفت که تنها 20 در صد اتفاق نظر وجود داشت ولی اخیرا در یک نشست با همین اعضا و همین موضوع شاهد توافق 70 درصدی بودیم.
وی با اشاره به سیمانی شدن مسیر رودخانه ها گفت: با این وضعیت ما اجازه نمی دهیم که آب وارد زمین شود، دخالت ما در طبیعت به گونه ای است که اجازه نمی دهیم با زندگی ما سازگاری داشته باشد.
مکنون افزود: با تمام تلاش های صورت گرفته هم اکنون از نظر سیاست های کلان کشور این هماهنگی ایجاد شد که اجرای طرح های مربوط به تجارت کم کربن محقق شود و حتی آلودگی محیط زیست جرم محسوب می شود.
لزوم کاهش 4 درصدی گاز گلخانه‌ای تا سال 2030
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: ما متعهد شدیم تا سال 2030، چهار درصد گاز گلخانه ای را کاهش دهیم.
محمد رضا تابش در این کنفرانس افزود: مسائل محیط زیست امروزه در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفته است و این موضوع سیاست های دولت را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی گفت: گردهمایی و سمینارهای زیادی در راستای محیط زیست برگزار شده است که در اجلاس پاریس و با حضور رئیس جمهور کشورمان مقرر شد که تا سال 2030، چهار درصد گازهای گلخانه ای کاهش یابد.
تابش افزود: از جمله فعالیت های اساسی که در راستای محیط زیست و تجارت کم کربن صورت گرفت توسعه تکنولوژی های کم کربن و استفاده از سیستم پاک در کشور است.
وی با اشاره به تعهد ایران نسبت به کاهش چهار درصدی گازهای گلخانه ای گفت: عدم تعهد کشور ما در این موضوع جریمه های سنگینی را در پی دارد و متاسفانه تولید گاز گلخانه ای در کشور ما بالاست.
تابش ادامه داد: برای ایفای تعهدات به قانون و زیرساخت های لازم نیاز است.
وی افزود: ابلاغ سیاسته ای محیط زیست، ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی و ابلاغ سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد البته آموزش عامه مردم باید ملاک فعالیت قرار گیرد.
تابش گفت: در رابطه با وضعیت محیط زیست، اتاق فکری با حضور برخی از مسئولان شکل گرفته است که نتایج خوبی را در پی داشت.
وی افزود: برای اقتصاد کم کربن باید به پژوهش های کاربردی و فعالیت هایی که در دانشگاه های کشور صورت گرفته است توجه شود و به نوعی این فعالیت ها با مجلس گره بخورد تا شاهد عملکرد موثر در راستای تجارت کم کربن در کشور باشیم.