ايجاد مركز ملي و منطقه اي "كلان داده"

1395/09/23

رئيس دانشگاه صنعتي اميركبير از توافقات اوليه براي ايجاد مركز ملي "كلان داده" Big Data با همكاري دانشگاه هاي فرانسوي خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دكتر "سیداحمد معتمدي" در ديدار با وزيرعلوم فرانسه و هيات 40 نفره متشكل از روساي دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي برتر فرانسه گفت: خوشحاليم كه بعد از توافقات انجام شده در برجام، همكاري هاي علمي دو كشور شتاب خوبي گرفته و حضور وزير و مسوولان دانشگاه ها و مراكز معتبر علمي فرانسه نشاندهنده اين امر است.
وي به سفر سه ماه قبل خود و هيات دانشگاه صنعتي اميركبير به فرانسه اشاره كرد و گفت: در اين سفر، اراده مسوولان دو كشور براي ايجاد همكاري هاي علمي ملموس بود.
معتمدي يادآور شد: دانشگاه صنعتي اميركبير، محوريت ارتباط با دانشگاه هاي فرانسه را از طرف وزارت علوم ايران داراست و مي توانيم به ساير دانشگاه هاي ايران كمك كنيم تا اين همكاري ها با قوت بيشتري دنبال شود.
وي ادامه داد: در سفر اخير ما به فرانسه در رابطه با ايجاد مركز ملي و منطقه اي "كلان داده" Big Data صحبت كرديم كه اميدواريم در سفر وزيرعلوم فرانسه به كشورمان بتوانيم مقدماتش را فراهم كنيم و به زودي اين مركز ملي را ايجاد كنيم
وزيرعلوم فرانسه نيز در اين نشست گفت: بعد از برجام، روابط ايران و فرانسه حال گسترش است و اين امر در زمينه روابط علمي و دانشگاهي داراي اهميت ويژه اي است.
دكتر تیری ماندون افزود: براي موفقيت در اين زمينه، اراده دو دولت نياز است و البته در گفت و گويي كه با وزيرعلوم داشتم اين اراده قوي را ملاحظه كرديم و اين سومين ملاقاتي بود كه با يكديگر داشتيم و پيشرفتهاي محسوسي در زمينه روابط علمي دانشگاهي دو كشور شاهد هستيم.
وي تاكيد كرد: البته اراده، كافي نيست و بايد ابزارها و الزامات اين كار فراهم شود و در بازديدهايمان از دانشگاه هاي ايران، اين الزامات را شناسايي كرديم و معتقديم برخي امكانات بايد بهبود پيدا كند و در همين راستا مي توان شرايط بورس، ويزا و رواديد و فعاليتهايي كه سفارت در ايران انجام مي دهد را بهبود بخشيد.
وزيرعلوم فرانسه برقراري ارتباط و تماس مستقيم ميان اساتيد و جامعه دانشگاهي دو كشور را ضروري دانست و گفت: خوشبختانه كيفيت كار و سطح علمي استادان و دانشجويان ايراني در فرانسه زبانزد است .
وي يادآور شد: اعضاي هياتي كه مرا در سفر به ايران همراهي مي كنند متشكل از 30 شركت كننده و نماينده بزرگترين شهرهاي دانشگاهي و برترين دانشگاه هاي فرانسه هستند و همه آنها دغدغه دارند كه بين جامعه دانشگاهي ايران و فرانسه، يك ارتباط مستقيم برقرار شود.
دكتر تیری ماندون تصريح كرد: پروژه ملي بيگ ديتا Big Data از حمايت دولت فرانسه برخوردار خواهد بود و ما تمايل زيادي براي همكاري با شما داريم. اسم وزیر: تیری ماندون