تبدیل دانشگاه به دانشگاه نسل سوم

1395/09/13

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این تفکر که دانشگاه‌های خوب باید مقاله‌نویس تربیت کنند اشتباه است، گفت: یکی از اهداف متعالی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم است.
به گزارش امیرکبیر : دکترسید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم افتتاحیه ششمین مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های نسل سوم دانشگاهی کاربردی‌تر هستند که نه‌تنها در آموزش و تحقیقات بلکه در فناوری و چرخه اقتصاد کشور فعال هستند، گفت : اینکه برخی از دانشگاه‌های خوب کشور به دنبال تربیت مقاله‌نویس هستند موضوعی اشتباه است بلکه باید دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین حرکت کنند.
وی افزود: جشنواره‌هایی همچون جشنواره رباتیک از جمله مسیرهایی هستند که دانشجو را به سمت اهداف دانشگاه نسل سوم و رفع نیازهای کشور هدایت می‌کنند. از این رو این جشنواره‌ها کاملا مثبت ارزیابی می‌شوند زیرا یکی از راه‌های رسیدن به دانشگاه نسل سوم محسوب می‌شود.
معتمدی با بیان اینکه حضور 145 تیم در این جشنواره نشان‌دهنده فعال بودن و استقبال شرکت‌کنندگان است، ادامه داد: رباتیک بین‌رشته‌ای است و تخصص‌های بسیار متنوعی را می‌طلبد و ابعاد علمی و جنبه کاربردی بالایی دارد بنابراین باید به صورت گروهی انجام شود.
همچنین در ادامه این مراسم، دکتر چمران با بیان اینکه در دانشگاه‌ها به دلیل قرار گرفتن در مسیر رشد تکنولوژی، به کارهای عملیاتی و پژوهشی کاربردی بیشتر از فعالیت‌های پژوهشی صرف نیاز داریم، اظهار کرد: دانشگاه امیرکبیر در این زمینه پیشتاز است و امیدواریم همه دانشگاه‌ها در مسیر علم و تکنولوژی پیشتاز باشند چراکه برای سربلند شدن در دنیا باید در مسیر علم و تکنولوژی جایگاه مناسبی را داشته باشیم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: اگر جایگاه مناسبی در علم دنیا نداشته باشیم هرچقدر هم که پول و منابع زیرزمینی و روزمینی را توسعه دهیم نمی‌توانیم در برابر دنیای امروز که دنیای علم و تکنولوژی است قد علم کنیم.
چمران گفت: امروز هم توسعه علم و تکنولوژی می‌تواند ایران را در دنیا به جایگاه‌های خوبی برساند و امیدواریم دانش‌آموزان و دانشجویان به چنان رشدی دست یابند که گوی سبقت را از همه بربایند و نشان دهند که ایرانی می‌تواند.
سروش صادق نژاد رییس اداره انجمن های علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برگزاری جشنواره رباتیک و هوش مصنوعی از دیرباز در دانشگاه صنعتی امیر کبیر آغاز شده است و با توجه به پیشرفت های دنیا در این حوزه دانشجوه ها و دانش آموزان از این مقوله مستثنی نیستند و برگزاری چنین مسابقاتی می تواند بستری فراهم نماید تا این افراد دستاوردهای خود را ارائه کنند و در کنار کار گروهی بتوانند در تبادلات علمی با سایر دانشگاه ها و مراکز علمی نقش پیشبردی را در کشور ایفا کنند.
‌وی گفت: دانشگاه صنعتی امیر کبیر از سال ۸۹ مسابقات رباتیک را آغاز کرد، در اولین سال در هفت رشته دانش آموزی شرکت داشتند، در دوره دوم و سوم با همکاری سازمان‌پژوهش های علمی صنعتی ایران در قالب مسابقات خوارزمی در سال ۹۰ و ۹۱ برگزار شد در سال ۹۲ با شعار ربات ها درخدمت صنایع در قالب ۱۰ لیگ برگزار شد.
صادق نژاد عنوان کرد: در سال ۹۴ وبا امضای تقاهم نامه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با فدراسیون جهانی رباتیک اولین دوره مسابقات آزاد ایران را در قالب ۱۴ لیگ برگزار کردیم و امسال نیز با همکاری این فدراسیون و سایر حامیان مادی و معنوی این جشنواره در قالب هشت لیگ این مسابقات را شاهد باشیم.
رییس اداره انجمن های علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: امسال مسابقات در دو سطح دانشجویی و دانش آموزی برگزار می شود و در سطح دانشجویی ربات های پرنده، ربات های کار و برای اولین بار در دنیا بحث ورزش در رباتیک را در هشت ماده ورزشی مطرح کرده ایم.
صادق نژاد بیان کرد: در بخش دانش آموزی حوزه ربات های انسان نما را به حیطه دانش آموزی کشاندیم و رسالت را دنبال می کنیم که در این حوزه نگاه به این گونه ربات ها وجود داشته باشد.
وی تاکید کرد: در کنار این برنامه با همکاری کشور افعانستان دو لیگ را مختص دانشجوهای غیر ایرانی مقیم ایران درنظر گرفته ایم که بتوانیم با همکاری و انتقال دانش که در کشور وجود دارد بتوانیم در کشورهای منطقه نقش آموزشی و انتقال تجربه ایفا کنیم تا با همکاری منطقه را به سمت صنعتی شدن بیشتر پیش ببریم.