تصویب آيين نامه نشر بين الملل كتاب

1395/08/26

رئيس مركز نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر از تصویب آیین نامه نشر بین الملل کتاب در این دانشگاه همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سيد حميد شهابي گفت: در هفته كتاب با حمايت ریاست دانشگاه و معاونت توسعه و مديريت منابع دانشگاه، آيين نامه نشر بين الملل كتاب به تصويب رسيد.
وی از استادان و دانشجویان دعوت کرد در حوزه نشر بین الملل با این مرکز همکاری داشته باشند و اظهار کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخصوص كتابهايي كه به زبان انگليسي تدوين شود علاوه بر حق تاليف معمول، يك حق تاليف ويژه درنظر مي گيرد و امتيازات ويژه اي براي تبديل وضعيت، تخصيص گرنت براي استاداني كه به زبان انگليسي منتشر كنند قائل خواهد شد.
شهابی خاطرنشان کرد: درحال حاضر تعداد كتابهاي انگليسي ما محدود است ولي بنا داريم تا پايان برنامه توسعه دانشگاه، شمار آنها را به 50 عنوان برسانيم.
وی از توافق اولیه مرکز نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با برخي ناشران مطرح بين المللي براي چاپ مشترك كتاب به زبان انگليسي خبر داد.
رئیس مرکز نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: خوشبختانه اين امكان را داريم با بهره مندي بيش از 500 عضو هيات علمي صاحبنظر در علوم فني مهندسي و علوم پايه كه در راستاي اقصاد مقاومتی اقدام به توليد و نشر كتاب به زبان انگليسي كنيم که اين هم باعث مطرح شدن كشورمان در دنيا مي شود و هم درآمد خوبي براي دانشگاه در ميان مدت و درازمدت خواهد داشت.
وی تصریح کرد: با اين كار، تعداد مخاطبان خود را از 80 ميليون نفر فارسي زبان ايراني به ميلياردها نفر در سراسر دنيا مي رسانيم.
شهابی به قدمت 60 ساله مركز نشر دانشگاه صنعتي اميركبير اشاره کرد و گفت: براساس اطلاعاتي كه از سالهاي بعد از انقلاب، در دست داريم حدود 600 عنوان كتاب براي اولين بار در اين دانشگاه به چاپ رسيده اند که بعضي از اين كتابها بيش از 10 بار و حتي 20 بار تجديد چاپ شده و حتي كتابي داريم كه به چاپ چهل رسيده است.
به گفته وی بيش از يك و نيم ميليون نسخه كتاب از ابتداي انقلاب تاكنون دراختيار دانشجويان و دانش پژوهان قرار گرفته که عمده آنها در مقطع كارشناسي ارشد و دكتري هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در سه سال اخير دانشگاه به تنهايي بيش از 100 عنوان كتاب چاپ اول داشته و بيش از 200 عنوان كتابها را به چاپ مجدد رسانده است.
شهابی اعلام کرد: تعداد كتابهاي منتشره ما در سال گذشته 110 عنوان بود که بنا داریم این تعداد را به 121 عنوان در سال جاری برسانيم و تا پايان برنامه توسعه دانشگاه، اين رقم را به 150 عنوان افزايش دهيم.
وی میزان استقبال از كتابهاي دانشگاه صنعتي اميركبير را در كشور بسیار خوب توصیف کرد و گفت: اما درحال حاضر مشكلاتي داريم از جمله اينكه كتابهاي ما را به خاطر عدم حمايتهاي قانوني، از روي سايت كپي مي كنند و برمي دارند که این امر، لطمه بزرگي به نشر دانشگاه زده است.
شهابی اظهار کرد: متاسفانه اقدامات و پیگیري های دفتر حقوقي دانشگاه در یک سال و نيم اخیر هنوز به نتيجه نرسيده است ولی ما همچنان به راهمان ادامه می دهیم.
وی انتشار کتابهای مجازی را در راستای سياستهاي دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای قرار گرفتن در فهرست 100 دانشگاه برتر دنیا برشمرد و گفت: درحال حاضر در كنار كتابهاي كاغذي، كتابهاي مجازي را منتشر مي كنيم که استقبال بسيار خوبي از اين كتابها شده است .