نصب موفقیت آمیز تورهای پرورش ماهی

1395/05/19

پس از عقد تفاهمنامه همکاری با مؤسسه سرمایه گذاری جهاد نصر، به همت محققان جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، تعداد 6 عدد تور قفس پرورش ماهی برای جهاد نصر کرمان، طراحی و تولید شد و همراه با نقشه نصب، همزمان با سی و ششمین سالروز تشکیل نهاد انقلابی جهاددانشگاهی در اختیار کارفرما قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر مهدی ورسه ای گفت : تورهای قفس پرورش ماهی تولیدی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، دارای خاصیت آنتی¬فولینگ به منظور کاهش چسبندگی موجودات دریایی به تورها است و از طناب¬هایی در طراحی آن استفاده شده است که استحکام بالایی داشته و ازدیاد طول آنها محدود است. در طراحی این تورها، مشخصات مدنظر استاندارد NS9415 کشور نروژ در دستور کار قرار گرفته و ویژگی های تور تولید شده، مطابق این استاندارد مورد قبول در سطح بین الملل، می باشد.
رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود : تور پرورش آبزیان در محیط دریا، حاصل تلاش دو ساله محققان گروه پژوهشی مهندسی نساجی جهاد دانشگاهی صنعتی امیرکبیر در راستای اقتصاد دانش بنیان است که مراحل ابتدایی تا تولید صنعتی آن با حمایت و بودجه های تحقیقاتی جهاد دانشگاهی و مرحله تجاری سازی آن با مشارکت شرکت سرمایه گذاری جهاد نصر و مجموعه های جهاد نصر از جمله جهاد نصر کرمان به سرانجام رسیده است.
ورسه ای درباره ضرورت و مزایای استفاده از این تکنولوژی جدید گفت: در شرایط حاضر از نظر صید یا پرورش آبزیان، از سواحل ایران بهره برداری بهینه انجام نمی شود درصورتیکه امروزه دنیا موضوع اشتغالزایی و توسعه پایدار از طریق سواحل که همان صید توام با حفاظت از گونه های دریایی علی الخصوص ذخایر ماهیان خاویاری و یا بومی ایران است را دنبال می کند و در حقیقت مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان می باشد.
وی افزود: آن دسته از استخرهای پرورش ماهی که در مسیر آبهای روان احداث می شود بعضا با مشکل انتقال بیماری از طریق این آبها روبه رو هستند و ورود آب به فضای بسته استخر نیز به خودی خود موجب تشدید بیماری خواهد شد و درصورت کنترل نشدن بیماری، باید کل محصول آن دوره پرورش ماهی را معدوم کرد که ضرر و زیان هنگفتی به پرورش دهندگان آبزیان وارد می کند.
رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، سالهای زیادی است که برخی کشورهای پیشرفته به پرورش ماهی در مجموعه ای از آب دریا روی آورده اند که علاوه بر مبتلا نشدن آبزیان به بیماری ها و آفات، به خاطر تغذیه ماهیان از منابع دریایی، مقرون به صرفه خواهد بود و علاوه بر طعم و مزه بسیاری خوب، کاملا ارگانیک است.
ورسه ای ادامه داد: دانش فنی شامل طراحی، تولید و تکنولوژی این تورها که بدون گره هستند توسط تیم تحقیقاتی مهندسی نساجی جهاد دانشگاهی صنعتی امیرکبیر به دست آمده و استفاده از تکنولوژی تکمیل ضد جلبک نیز در ساخت این تورها بکار گرفته شده است.
رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: عدم چسبیدن جلبک به تور موجب می شود که چشمه تورها بسته نشود و جریان آب دائما وجود داشته باشد و مواد مغذی دریا مرتب به تور وارد شود.
ورسه ای درباره وضعیت استفاده از روش پرورش ماهی در دریا توسط دیگر کشورهای دنیا نیز گفت: بخش اعظم دانش و تکنولوژی فنی این سیستم در دست نروژی ها است که با استفاده از آن و تولید و صید ماهی در حاشیه دریا به صورت کنترل شده، حدود ۶۰ درصد بازار ماهی دنیا را در دست گرفته اند.
تورهای قفس پرورش ماهی تولیدی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، پس از حمل به جزیره قشم، همزمان با سی و ششمین سالروز تشکیل نهاد انقلابی جهاددانشگاهی با موفقیت در آبهای نیلگون خلیج فارس (اطراف جزیره قشم) بر روی قفس¬ها مورد نظر شرکت بهره بردار نصب و آماده بهره¬برداری گردید.