قهرمانی در ربوکاپ آزاد ایران 2018

1397/01/20

تیم ربات های امدادگر مجازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بخش لیگ های شبیه سازی، موفق به کسب مقام نخست سیزدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران گردید در همین لیگ نیز تیم هایی از مدرسه سلام رسالت و دانشگاه تبریز مقام دوم و سوم این رقابت را کسب نمودند.
رقابت‌های ربات‌های مجازی یکی از لیگ‌های شبیه‌سازی امداد و نجات مسابقات روبوکاپ را تشکیل می‌دهد که هدف آن، ترویج تحقیق و پژوهش در زمینه سیستم‌های تعاملی چند عاملی است که در ماموریت‌های جستجو و امداد شهری مورد استقاده قرار می‌گیرند.
در یک اجرای مسابقه، تیمی از ربات‌های شبیه‌سازی شده وارد محیط مدل شده حادثه می‌شوند و علاوه بر جستجوی محیط، نقشه دقیقی از محل حادثه ارائه می‌نمایند. نقشه‌های مسابقات شامل محیط‌های رو باز و سربسته هستند که با دقت و شباهت کامل به شرایط واقعی طراحی شده‌اند. ربات‌ها و حسگر‌های مورد استفاده نیز با دقت زیادی عملکرد دستگاه‌های به کار برده شده در روبات‌های واقعی را شبیه‌سازی می‌کنند.
سیزدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران در روزهای 16 لغایت 18 فروردین ماه 1397 در تهران برگزار گردید؛ ۴۷۸ تیم از کشورهای مختلف در بخش‌های دانش‌آموزی، دانشجویی و کاربردی برگزار گردید.