برگزاری کنگره «دولت، صنعت و دانشگاه»

1396/12/16

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه قوانین موجود در زمینه ارتباط صنعت با دانشگاه نقش موثری در این زمینه نداشته اند گفت: اکثر صنایع کشور در ضعیت رقابتی نیستند که این امر موجب شده تا آنها به سمت تحقیقات کاربردی حرکت نکنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سید احمد معتمدی در بیستمین کنگره سراسری همکاری های دولت، صنعت و دانشگاه با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت با تاکید بر اینکه این اقدامات نتوانست این معضل را برطرف کند، افزود: ما جزیی از دولت هستیم و باید در این زمینه برنامه ریزی داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه دولت ها کاتالیزور و تسهیل کننده هستند، اظهار کرد:در بسیاری از کشورها مانند آمریکا اگر صنعت قراردادی با دانشگاه منعقد کند به عنوان بخشی از مالیات منظور خواهد شد.
معتمدی با اشاره کشورهایی مانند فرانسه و آلمان در زمینه ارتباط میان صنعت و دانشگاه خاطر نشان کرد: در ایران نیز قوانینی در این زمینه وجود دارد ولی این قوانین در وضعیتی نبودند که اثر گذاری لازم را داشته باشند.
وی با اشاره به اشکالات موجود در این زمینه یادآور شد: از یک سو صنایع کشور رقابتی و متکی به فناوری نیستند از این نیاز ندارند همپای فناوری های روز دنیا حرکت کنند. البته این امر عمومیت ندارد ولی بخشی عمده ای از صنایع کشور رقابتی نیستند.
به گفته رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر محصول تا صنایع در وضعیت رقابتی نباشند به محصول جدید نیازی ندارند و این در حالی است که محصول جدید نیاز به تحقیق دارد.
متعمدی چالش دیگر عدم ارتباط داشگاه با صنعت را در دانشگاه دانست و در این باره توضیح داد: دانشگاه‌ها به زبان صنعت صحبت نمی کنند. صنعت برای رفع مشکلش هزینه می کند ولی حاضر به سرمایه گذاری برای پروژه های تحقیقاتی نیست.
وی ادامه داد: از سوی دیگر در صنایع بخش های تحقیق و توسعه قوی وجود ندارد تا بخشی از تحقیقات خود را به دانشگاه ها واگذار کند.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه دیگر عبارت " ارتباط دانشگاه، صنعت و دولت" یک عبارتی مربوط به سال های قبل بوده است گفت: امروزه باید مسایلی چون کارآفرینی، بازار و ارتباط صنعت با بازار را مطرح کنیم از این رو دانشگاه ها باید به فکر تربیت کارآفرینان باشند.
وی اضافه کرد: در این راستا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مدل های خوبی در این زمینه تعریف شده است که نمونه آن، برج فناوری دانشگاه است که از حضور کارآفرینان در شرکت های دانش بنیان تشکیل شده است.
معتمدی شرکت های دانش بنیان را ابزاری برای توسعه اقتصاد مقاومتی دانست.
وی همچنین از راه اندازی کلینیک صنعت در این دانشگاه خبر داد و افزود: این کلینیک قادر به رفع نیازهای فوری بخش صنعت است و جا دارد که این کلینیک توسعه یابد.

*************
رئیس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه:
وجود 100 هزار فارغ التحصیل دکتری بیکار در کشور

رئیس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه با اشاره به معضلاتی چون بیکاری 100 هزار دانشجوی دکتری و بی اثر بودن مقالات آی اس آی محققان کشور گفت: برای رفع این معضلات باید تحقیقات به فناوری و به صنعت تبدیل شود.
دکتر مسعود شفیعی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات کشور برنامه ریزی است، افزود: صنایع کشور مایل هستند که تحقیقات آنها علنی نباشد و تحقیقات انجام شده در راستای افزایش تولید و درآمد باشد. اما دانشگاه ها هدف از انجام کارهای تحقیقاتی وتئوری انتشار مقاله است.
وی با تاکید بر اینکه تحقیق باید تبدیل به فناوری و محصول شود، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته مقالات زیادی در آی اس آی منتشر شده است و توانستیم رتبه اول منطقه را به دست آوریم ولی آیا این مقالات توانست وضعیت ما را بهتر کند و درآمدزایی برای شهروندان داشته باشد.
شفیعی با تاکید بر اینکه جواب این سوالات مشخص است، یادآورشد: مقالات باید تبدیل به فناوری و فناوری تبدیل به صنعت شود و به عبارت دیگر تبدیل پول شود تا بتوان از آن کسب درآمد کرد.
رئیس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه با بیان اینکه درحال حاضر کمتر از 10 مقاله تبدیل به پتنت شده است، اظهار کرد: ما مقاله منتشر کردیم و خارجی ها در قبال پولی که از ما دریافت کردند از آنها بهره بردند اما دانشگاه امیرکبیر در اقدامی جلو انتشار مقالات بی فایده را گرفت.
شفیعی با بیان اینکه دولت تاکید کرده که دانشگاه ها باید خودکفا شوند، ادامه داد: این درحالی است که دانشگاه ها برای خودکفا شدن اقدام به گرفتن پول از دانشجویان می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر ضرورت کارآفرین شدن دانشگاه ها گفت: دانشگاه ها درصدد تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین هستند. ولی آیا با این اساتید که در دانشگاه های عرضه محور مشغول به فعالیت هستند می توان در این مسیر گام برداشت. اساتید دانشگاه ها در سیستم کارآفرینی رشد نکرده اند.
وی با اشاره به صندلی های خالی دانشگاه آزاد اضافه کرد: از سوی دیگر اعلام شده است که 100 هزار دکتری بیکار در کشور داریم و وزارت علوم در صدد جلویگری از رشد دانشجویان مقطع دکتری هستند.